Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Очакван рекорд: Преживяхме най-топлия януари (ГРАФИКИ)

15 февруари 2024, 12:53 часа • 5057 прочитания

Това е най-топлият януари до момента, като средната глобална температура е била с 1,66 °C по-висока от прединдустриалните нива. Това пише в своя статия за Климатека Симеон Матев, доктор по климатология.

Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)

Още: Проучване: Супервулканично изригване заплашва света 

Рекордите продължават 

Рекордите продължават и през 2024 г., като месец януари е осмият пореден месец с рекордно висока средна глобална температура, като е бил и с 1,66 °C по-топъл от прединдустриалния период, което означава, че през последните 12 месеца светът премина границата от заложените 1,5 °C в Парижкото споразумение. Въпреки че феноменът Ел Ниньо започва да отслабва, той все още продължава да поддържа рекордно високи температури на Световния океан. През януари 2024 г. имаше големи температурни контрасти, както по време, така и по място. В Европа месечните температури бяха близо до нормата, като бяха отчетени -43 °C в Швеция и над 30 °C в Испания, а Шотландия измери най-високата си януарска температура. В България за седми пореден път имаше топъл януари, като средната месечна аномалия за страната е била около 1,7 °C. Най-голяма стойност на месечната аномалия е отбелязана в Западен и Централен Предбалкан, където тя е била над 3 °C.

Още: Как дезинформацията засилва радикалното мислене за климатичните промени

0,70°C по-топло

Средната температура на въздуха през януари 2024 г. в глобален план е с 0,70 °C по-висока спрямо новия климатологичен период 1991 – 2020 г. и с 0,89 °C по-топла от предишния климатологичен период (1981 – 2010 г.), според обобщената информация от Европейската служба за изменение на климата Коперник (C3S).

Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Тазгодишният януари е новият най-топъл януари в света, като температурата през изминалия месец е била с 0,12 °C по-висока от предишния най-топъл януари през 2020 г. (Фиг. 1). По този начин януари 2024 г. се оказва 8-ми пореден месец с рекордно висока средна глобална температура. При съпоставка с прединдустриалният период (1850 – 1900 г.), януари 2024 г. е по-топъл с цели 1,66 °C, далеч над заложените 1,5 °C в Парижкото споразумение. Това е 12-та поредна година с наднормен месец януари, като за последните 10 години глобалната януарска температура се е повишила с 0,19 °C.

 

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена

Още: "След утрешния ден": климатолози прогнозират замръзване на Европа

Фигура 1. Отклонение на средната температура на въздуха за януари спрямо нормата за 1991 – 2020 г. за цялото земно кълбо от 1979 г. насам. Източник: C3S/ECMWF

Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари

Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)

В регионален план са отчетени множество температурни „топли рекорди“. Горещи вълни – с рекордни или близки до рекордните температури, обхванаха голяма част от Южна Америка, и бяха отчетени в почти всички страни – от Колумбия на север, до Чили и Аржентина на юг. В останалата част на света най-голяма месечна аномалия – със стойности между 3 и 6 °C, се наблюдава в Източна Канада, Северозападна Африка, Близкия изток и Централна Азия.

В Австралия се получиха интересни разпределения на месечните аномалии. В крайните северни и южни части от континента беше по-студено от нормите, докато посредата топлата аномалия на места надхвърли 3 °C. В крайна сметка, най-малкият континент на Земята регистрира третия си най-топъл януари.

Големи температурни аномалии се наблюдаваха и в централните части на САЩ и Канада. След рекордно топлия декември 2023 г., последва много студено начало на януари с температури на места под -50 °C. Последва обаче и бързо затопляне до рекордно високи температури в някои дни, като имаше подобрение на дневните рекорди в Калгари, Едмънтън, Йелоунайф и др. В края на месеца и столицата Вашингтон се записа сред рекордьорите с измерена максимална температура от 28,6 °C. Въпреки тези високи температури, централните райони на САЩ и Канада все пак регистрираха по-студен от нормите януари. С отрицателни аномалии са още и Източен Сибир, Северна Индия и голяма част от Антарктида.

Още: Глобалните температури надхвърлиха критичния праг на затопляне от 1,5°C за 12 поредни месеца

През януари се наблюдаваше отслабване на Ел Ниньо, но въпреки това водите на повечето морета и океани бяха с температури значително над нормите. Нещо повече – средната температура на Световния океан продължава да държи рекордно високи стойности, като тези рекордни нива продължават повече от 9 месеца, те започнаха от края на март 2023 г. Това е и една от причините за рекордно топлата 2023 г. Все пак трябва да се отбележи, че въздухът над океаните и моретата не навсякъде е бил с положителна аномалия – големи такива площи се наблюдават в Южното полукълбо.

В Европа

В Европа средна температура на януари е била само с 0,18 °C по-висока от нормата за периода 1991 – 2020 г. Тази стойност е значително по-ниска от най-топлия януари на континента през 2020 г. В базата данни на Коперник (C3S), в която има данни от 1979 г., най-студеният януари е отчетен през 1987 г. – с месечна аномалия почти -6 °C (това е вторият най-студен януари в Европа от 1900 г. насам, като първият е мразовитият военен януари през 1942 г.). До този момент най-голямо положително отклонение от нормата е имало през 2020 г. и то е малко над 2 °C.

Обикновено се наблюдава обратното разпределение на аномалиите, свързано с климатичните изменения, като месец януари е един от месеците, които са изключение. За сравнение, през последните 45 години е било 22 пъти по-топло и 23 пъти по-студено от нормата. Въпреки това, през последните 24 години (през ХХI в.) скоростта на повишение на месечната температура е над 0,51 °C на десетилетие.

Още: Защо е толкова студено, въпреки че Земята се затопля

В регионален план и през този месец се наблюдаваха големи различия, като се запази моделът за поднормени температури в северната част на континента, и наднормени в южната. Месецът започна със сурово време на Скандинавието. Във Финландия и Швеция температурите се понижиха до под -43 °C, като такива стойности не са отчитани в региона от поне 25 години. Последва относително затопляне и така месецът в тези две скандинавски страни завърши с отрицателна аномалия, но с по-малка стойност от тази през 2016 и 2021 г.

Продължителен студен период имаше във Франция, Великобритания и Северна Германия. На места във Франция бяха счупени дори „студени“ рекорди, като местните климатолози отчитат този факт като „забележителен“, защото през последните години това е рядкост. В края на месеца обаче, топла вълна повиши температурите и някои станции отчетоха топли рекорди. Така месецът в този регион беше наднормен или близко до нормите.

Всъщност затоплянето в края на месеца над Великобритания доведе до исторически рекорд в Шотландия. В северното планинско градче Кинлочеу бяха измерени забележителните 19,6 °C. По този начин беше подобрен старият рекорд за най-висока температура през януари в Шотландия, който е регистриран в Абойн на 26 януари 2003 г. и е 18,3 °C. Причината за такава висока температура, толкова на север е западен вятър, който е преодолял планинските била и хребети в района, спуснал се е към градчето и е имал фьонов характер.

Още: Обединеното кралство се нуждае спешно от план за справяне с топлинните вълни

Фигура 2. Нова най-висока температура за януари в Шотландия. Източник

В България

В нашата страна януари 2024 г. е по-топъл, спрямо нормата за периода 1991 – 2020 г. Месечната аномалия средно за страната е около 1,7 °C, според данни от някои станции на НИМХ, както и от стандартно разположени автоматични станции. Най-голяма стойност на месечната аномалия има в Западен и Централен Предбалкан, където тя е над 3 °C. Относително по-студено, с аномалия малко над 1 °C, е било в Югозападна България, Софийско и Бургаско. Близко до нормите са средните месечни температури в средно- и високопланинския пояс на страната. И през този месец по-голяма положителна месечна аномалия се наблюдава в Северна България.

Според тези данни тазгодишният януари не е в топ 5 на най-топлите месеци януари. Освен това по месечна аномалия е далеч от водачите в тази класация 2007 и 2023 г. Подобно на справката в Европа, за последните 24 години е имало 12 случая с поднормени или близки до нормата месеци, като най-студеният месец януари е бил през 2017 г. Въпреки това скоростта на повишението на месечната температура от 2000 г. насам е с голяма стойност и е близо 1 °C на десетилетие.

Още: Три римски чуми са свързани с резки застудявания

 

Фигура 3. Отклонение на средната температура на въздуха в България през януари 2024 г., спрямо нормата за периода 1991 – 2020 г. Източник: Климатека

Януари тази година се представи с много динамично време – с редуване на топли и студени периоди. Годината традиционно започна с високи за началото на месеца стойности, но в края на първото десетдневие температурите се понижиха и времето придоби типичните зимни черти – със снеговалежи и отрицателни температури. Последва затопляне с максимални температури на места и до над 20 °C, след което последвалото застудяване понижи температурите в София до -15,3 °C, а в Самоков дори до -20 °C. Месецът завърши с температури, близки до нормата и така, както и в по-голямата част на континента динамичното време доведе до по-високи средни температури. Това се отрази и на някои типично зимни явления, като дните и дебелината на снежна покривка и броя на ледените дни. Макар и повече от изминалата 2023 г., през този януари отново тяхната бройка беше значително под норма. Освен по-топлото време причината за липсата на съществена снежна покривка са и поднормените валежи за 75% от територията на страната.

Още: По-топла зима, по-малко травми?

Ледена покривка

В Арктика площта с морски лед за януари 2024 г. е близо до средната за периода 1991 – 2020 г, като толкова много лед не е имало от 2009 г.  2003 г. остава последната с наднормена площ на арктически лед или вече 21 години се регистрират поднормени условия.

Концентрациите на морски лед са над средните в Гренландско море, както и около Шпицберген, Земята на Франц Йосиф, в северната част на Берингово море и в Охотско море. Концентрациите на морски лед обаче са били под средните в Лабрадорско море, северната част на Баренцово море и в южната част на Берингово море.

В Антарктика позитивната тенденция на увеличение на ледената покривка до нива над рекордно ниските продължи и през януари 2024 г. Спрямо нормата площта с лед тази година е с 18% по-малко, но е извън топ 5 на годините с най-малко лед, и е далеч от годината с рекордните 34% по-малко от средното лед през 2022 г.

Още: Определиха най-опасните метеорологични явления през 2023 година

В регионален план се наблюдава голяма фрагментация на ледената покривка, защото в момента над Антарктика е южното лято и се приближава към момента за отчитане на годишния минимум в ледената и снежната покривка. Концентрациите на леда под средното са били най-видими в моретата Рос и Амундсен, в северната част на море Уедъл и по крайбрежието на Източна Антарктида. Обратно – в Западна Антарктида се наблюдават наднормени ледени условия.

Януари 2024 г. в световен мащаб показа усилена динамика на атмосферните процеси и редица райони бяха подложени на екстремни прояви на времето с различен знак – от една страна, в кратък период от време, а от друга – в близки по местоположение региони. Въпреки някои истински зимни сурови прояви на времето, отново преобладаваха по-топлите условия и счупените „топли“ рекорди са повече от „студените“. Като екстремностите, наблюдавани през последните месеци и години, са ясно доказателство и потвърждение на заключенията на климатолозите, че изменението на климата ще води до по-опасно време, свързано с по-интензивни процеси и по-голяма непредсказуемост. А за това, че глобалното затопляне е необичаен за нашите представи процес говорят и думите на шотландския хотелиер Доналд Макленън, станал свидетел на новата най-висока температури през зимата в Шотландия в градчето Кинлочеу: „Наистина е горещо. Но не мога да видя някой да му се наслаждава, тъй като е глупаво“.

Преломната 2023 г. доказа: Климатът не е същият (ГРАФИКИ)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес