Дърветата в градска среда могат да охлаждат ефективно градовете през летните жеги, сочи ново изследване на екип от учени от Института за атмосферни и климатични науки ETH Zurich.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването
Учените са открили доказателства, които показват, че насажденията с дървета могат да намалят температурите на земната повърхност в градовете с до 12 градуса по Целзий. В статията си, публикувана в списание Nature Communications, групата описва как са анализирали сателитни изображения за стотици градове в Европа.
Предишни изследвания показват, че създаването и опазването на зелени площи към градовете може да помогне за намаляване на високите температури на въздуха през топлите месеци - градовете обикновено са по-горещи от околните райони поради огромните площи асфалт и цимент, които абсорбират и излъчват топлината. Обект на проучването е било въздействието на жегата върху земната повърхност вместо на въздуха. Такива температури не се усещат толкова силно, колкото температурата на въздуха от хората в близост, защото е под краката им, а не около тях.
Екипът учени е анализирал данни от спътници, оборудвани със сензори за температура на земната повърхност. Проучени са данни от 293 града в цяла Европа. Сравнена е температурата на земната повърхност в части от градове, които са покрити с дървета, спрямо подобни близки градски зони, които не са засадени с дървета. Сравнение е направено и със селски райони, покрити с пасища и земеделски земи.
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
Резултатите сочат, че градските райони с дървета обикновено имат температури на земната повърхност, които са два до четири пъти по-ниски от подобни райони наблизо, които нямат дървета. Дърветата поддържат земята по-хладна поради сянката, която осигуряват.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Изследването има за цел да амбицира местните власти да насочат усилия в засаждането и опазването на повече дървета в градовете, посочва БГНЕС.