След първата тройна Ла Ниня (студената фаза на Южната осцилация) сега Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA) официално обяви началото на естествения климатичен феномен Ел Ниньо, който ще повлияе на метеорологичните модели в Тихия океан, пише Cosmos Magazine.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
NOAA отбелязва, че „условията за Ел Ниньо са налице и се очаква постепенно да се засилят през зимата“. Това предполага 84% шанс за умерен Ел Ниньо до началото на зимата в Северното полукълбо и 56% шанс той да се окаже изключително силен.
Обикновено пасатите в източната част на Тихия океан изтласкват топлата вода от повърхността на океана на запад към Азия и Австралия. Това кара студената вода от дълбините на океана да се издига близо до Южна Америка.
Климатолози: Очаква се нов среден температурен рекорд през следващите две години
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Ел Ниньо – понякога описван като цикъл на Южната осцилация, или Ел Ниньо – Южна осцилация (ENSO) – възниква, когато тези пасати отслабват, което води до изтласкване на топлата вода обратно към Америка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Последиците от този процес могат да окажат сериозно въздействие върху човешкия живот. Освен промените в климата в страните, граничещи с Тихия океан, промените в студената вода, издигаща се край Южна Америка, обикновено не се приветстват от местната риболовна индустрия, тъй като топлите води са по-малко богати на хранителни вещества и могат да доведат до намаляване на рибните запаси.
Ел Ниньо обикновено променя метеорологичните модели в много страни във или по крайбрежието на Тихия океан.
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора
По-влажни от средните условия стават по-вероятни за Югозападното крайбрежие на Америка и по протежение на Мексиканския залив, докато в северните части на САЩ може да се очакват по-топли зими и по-оскъдни валежи.
Учените също все по-често предупреждават за ефекта, който изменението на климата може да има върху климатичните явления.
Прогноза: Следващите пет години ще бъдат най-горещите в историята
„Промените в климата могат да влошат или смекчат определени въздействия, свързани с Ел Ниньо – казва Мишел Л’Хьоре от Центъра за климатични прогнози на NOAA. – Например Ел Ниньо може да доведе до нови температурни рекорди, особено в райони, които вече изпитват температури над средните по време на Ел Ниньо.“
В Южното полукълбо Ел Ниньо може да доведе до различни условия. За страните от Южна Америка по крайбрежието на Тихия океан като Еквадор и Перу това обикновено се свързва с увеличени валежи и наводнения. В някои части на Централно Чили също може да има увеличени валежи.
По-различно стоят нещата в Австралия и Азия, където Ел Ниньо обикновено означава оскъдни валежи в края на годината. Това са лоши новини за южните части на Австралия, които обикновено очакват горещи лета и срещат много по-сухи условия, както и повишен риск от пожари и замръзване през нощта.
Австралийското метеорологично бюро също обяви активирането на Ел Ниньо, но все още не е обявило официално появата на климатичното събитие. Очаква се това да стане на 20 юни.
Почти половината от планетата ще влезе в нови климатични зони до 2100 г.
„Ел Ниньо като цяло насърчава по-горещи и сухи условия в Австралия и увеличава риска от суша и горски пожари“, казва Руби Либер от центъра ARC за екстремни климатични условия.
„Докато тропическият Тихи океан се е затоплил до праговете на Ел Ниньо, атмосферата не реагира по начина, типичен за Ел Ниньо. Всеки Ел Ниньо е различен и затова не можем да сме сигурни как ще отговорят времето и климатът.“