Видео на Американската аерокосмическа агенция и Националното управление за океански и атмосферни изследвания в САЩ демонстрира озоновата дупка над Антарктида през настоящата 2021, която е станала 13-ата по големина от 1979-а насам. Сега нейната площ е сравнима с територията на Северна Америка и тя е достигнала максималната си площ на 7 октомври.
По-студената от обичайното зима в Южното полукълбо е довела до по-дълбока и по-голяма от средното озонова дупка, която вероятно ще се задържи до края на ноември или декември. Сега тя заема площ от 24,8 млн. кв. км.
На видеото може също да се забележи как се изтощава озоновият слой. Тези процеси се следят от три спътника – Aura, Suomi-NPP и NOAA-20, техните данни се използват от НАСА и Националното управление по океански и атмосферни изследвания (NOAA).
В НАСА отбелязват, че ако Монреалският протокол не бил влязъл в сила, озоновата дупка щеше да е по-голяма с около 4 млн. кв. км. Когато страните по света подписвали протокола, учените смятали, че озоновият слой ще се възстанови към 2060 година, но този процес протича много по-бавно, отколкото се очаква, отбелязват изследователите.