Учените определиха най-слънчевото място на Земята – това е чилийската пустиня Атакама. Въпреки студеното и сухо време, тази област, разположена на надморска височина от около 4000 м, получава повече слънчева светлина от районите около екватора, пише Live Science.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
„Това е приблизително нивото на радиация, което ще получите през лятото, ако стоите на Венера“, казва Раул Кордеро, климатолог от университета в Грьонинген, Нидерландия.
Изследователи предупреждават за големи промени в света към 2050 г.
Радиацията в пустинята достига максимум 2177 вата на m². За сравнение в горната част на земната атмосфера тя е приблизително 1360 вата на m². Средното ниво на слънчева радиация на платото е около 308 вата на m² - друг рекорд за света, който е два пъти по-висок от този в Централна Европа.
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Уникалността на Атакама се крие не само в нейното „слънчево греене“. Това е най-старата пустиня на Земята, най-сухото и може би най-ясното място за наблюдение на нощното небе.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Но защо слънцето грее по-ярко в Атакама, отколкото навсякъде другаде на планетата? Когато слънчевата радиация преминава през атмосферата, тя се поглъща от водни пари и се разсейва от облаци и аерозоли, обяснява атмосферният учен от НАСА Сейджи Като. Но в районите с висока надморска височина над слоя водна пара има по-малко облаци и аерозоли – съответно има повече слънчева светлина.
Триглаво чудовище. Учени обясниха на какво се дължи горещата вълна "Цербер"
Друга причина за слънчевото време в Чили е географското положение на страната в Южното полукълбо. Това е особено актуално през януари, когато орбитата на Земята се доближава до Слънцето, достигайки точката, известна като перихелий. По това време се наблюдава рязко увеличение на слънчевата радиация, която е със 7% по-висока в Южното полукълбо в сравнение със Северното.
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора
Изследването е публикувано в списание Bulletin of the American Meteorological Society.