От 2010 г. насам морското равнище в крайбрежните райони на южните и югоизточните щати на САЩ се е повишило с 12 сантиметра, става ясно от проведено проучване.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването
Според последните научни изследвания, покачването на морското равнище през последното десетилетие и половина води до това, че крайбрежните общности в южните части на САЩ стават по-уязвими от наводнения и разрушения, предаде БГНЕС.
Сред големите градове, които се намират под непосредствената заплаха от това драматично покачване на морското равнище, са Хюстън, Ню Орлиънс и Маями.
"Цялото югоизточно крайбрежие и крайбрежието на Мексиканския залив усещат въздействието на ускореното покачване на морското равнище", казва Джианджун Ин, климатолог от Университета на Аризона, автор на едно от научните изследвания, публикувани през последните седмици, съобщи "Вашингтон пост".
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
Изчисленията на Ин показват, че от 2010 г. насам темпът на покачване на морското равнище в региона се увеличава с около един сантиметър годишно, което възлиза на покачване на морското равнище с близо 12,7 сантиметра през последните 12 години до 2022 г., което е повече от два пъти повече от средното за света.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Проучването на Ин показва, че неотдавнашните катастрофални урагани, включително две от най-силните бури, които някога са връхлитали САЩ - Майкъл през 2018 г. и Йън през 2022 г. - са се влошили значително поради по-бързо покачващия се океан. Данните показват, че морското равнище е с осем сантиметра по-високо, отколкото е било през 2006 г., след като ураганът Катрина е достигнал сушата в Ню Орлиънс.
"Оказва се, че нивото на водата, свързано с урагана Йън, е било най-високото в историята поради комбинирания ефект от покачването на морското равнище и бурните вълни", казва Ин.
Повишаването на морското равнище, допълнено от свиването на влажните зони, мангровите гори и бреговете поради масовото застрояване, излага милиони жители, които живеят по южното крайбрежие на САЩ, на по-голям риск от силни бури и наводнения.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Повишаването е "безпрецедентно от поне 120 години насам", твърди Сонке Дангендорф от университета Тулейн във второ проучване, публикувано в Nature Communications, което установява същата тенденция от 2010 г. насам по цялото крайбрежие на Мексиканския залив и югоизточните брегове на САЩ.
"Това е прозорец към бъдещето", казва Дангендорф, според когото темповете са толкова високи през последните години, че са подобни на това, което би се очаквало в края на века при сценарий с много високи емисии на парникови газове.
Две допълнителни проучвания, които все още не са публикувани, показват, че в части от Тексас и Луизиана потъването на земята отдавна е фактор, който с течение на времето допринася за повишаване на морското равнище. В последните проучвания обаче учените показват бързо покачване на морското равнище на места като Пенсакола и Кедър Кий, Флорида, където земята не потъва толкова бързо, колкото на места като Гранд Исл, Луизиана или Галвестън, Тексас, според Post.
Учените смятат, че това бързо покачване на морското равнище е обезпокоително изменение на климата, което може да бъде повлияно от глобалното затопляне. Дангендорф заяви, че промените приличат повече на това, което учените някога са очаквали, само ако светът продължаваше да изпомпва в атмосферата огромни количества газове, които нагряват планетата.
"Имаме това принудително ускорение, но след това отгоре имаме естествена променливост и през последните няколко години нямахме късмет, като това ускорение се наложи върху естествената променливост", каза Дангендорф.
Колко скоро ще потънат под вода Малдивите, Банкок и Маями?