Промяната на климата и предизвиканата от това дълга катастрофална суша е била фатална за цивилизацията на маите, заключават изследователи в проучване, публикувано в четвъртък в САЩ, което потвърждава спорна по-рано хипотеза, предаде БГНЕС.
Още: Нова критична прогноза: Климатичен обрат до 2038 г. и изчезване на цели екосистеми
Още: Ще засегне всички. Описаха механизма на обедняване заради глобалното затопляне
"Възходът и рухването на маите е идеален пример за сложна цивилизация, неспособна да се адаптира към изменението на климата", заяви Джеймс Балдини от катедра "Науки за Земята" в Университета на Дърам във Великобритания, един на съавторите на изследването, публикувано в списание "Сайънс" на 8 ноември.
"Периодите с големи валежи /450-660 г./ увеличават първо производителността на селскостопанските системи на маите, което води до бързото разрастване на населението и свръхексплоатацията на ресурсите", казва изследователят.
"След това климатът става все по-сух, предизвиква изчерпването на ресурси, води до дестабилизация на политическата система и войни, според Джеймс Балдини. Годините на лишения и суша, която продължила близо един век /1020-1100/, решават съдбата на цивилизацията на маите", каза той.
Още: Tвърде разрушителни са: Забранените имена за урагани
Още: Ключово арктическо течение е напът да изчезне. Какви ще са последиците
Ролята на изменението на климата в изчезването на цивилизацията на маите вече беше предположена, но тази теория оставаше спорна поради несигурността в познаването на условия.
В новото изследване, учените са в състояние да определят периодите на дъжд и суша през последните 2000 години в региона, населяван от маите - между Мексико, Белиз, Гватемала и Хондурас.
Още: Не само живите са важни. Учени разкриха ползата от мъртвите дървета
Още: Глобално затопляне: Как загубата на вода променя оста на Земята (ВИДЕО)
За да направят това, те анализират химичния състав на сталагмити от пещерата Йок Балум в Белиз, която се намира в близост до големи центрове на изчезналата цивилизация.
Маите отбелязват грижливо политическите събития в историята си, като са гравирани върху каменните паметници и затова авторите на изследването са били в състояние да сравнят климатологичните данни с изменението на историята в региона и промените в честотата на конфликтите и други събития.
"Историческите текстове, гравирани в камъните, предоставят богати записи от списъци на войни, бракове и възкачвания на крале и кралици на трона и залавянето на воини на съперничещи си групи", каза Марта Макри, от Калифорнийския университет в Дейвис , съавтор на изследването.
Още: Meteo Balkans предупреждава: Чудовищни урагани ще се сформират за броени часове
"Всички събития са изключително добре датирани благодарение на календара на маите", добавя тя.
"Краят на тази прогресивна традиция да се записва върху камък, между 800 г. и 1000 г. бележи крахът на класическата традиция на маите".
Паралел с Мексико през XVI век
Продължителната суша в Мексико през XVI век /1535г.-1575г./ причинява глад. Документираният исторически паралел се потвърждава от анализа на сталагмитите и изчезването на цивилизацията според Дъглас Кенет, преподавател по антропология в Университета на Пенсилвания. Кент е друг съавтор на изследването.
"Не просто изменението на климата е важно, но климатичните условия по време на предишните извънредни валежи са довели до богата селскостопанска продукция и разрастване на населението на маите, както и до развитието на сложна социална структура", казва той.
"Това създава условия за бъдещи обществени напрежения и фрагментираност на политическите институции, когато засушаването се задържа трайно", казва антропологът.
Според изследователите сушата, отговорна за изчезването на маите, се възцарява поради промяна на междутропическата зона на конвергенция и пояса на валежите по целия свят, съчетано с влиянието на текущата сезонна промяна на топлото течение Ел Ниньо край Перу.
Редактор: Десислава Ушатова