Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Климатичните промени ще погубят кулинарното наследство на Европа?

31 октомври 2022, 14:46 часа • 1776 прочитания

От световноизвестните френски сирена до италианското "Пармиджано" и гръцките маслини "Каламата" - кулинарните съкровища на ЕС са под заплаха заради изменението на климата, предава "Euronews".

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

Тазгодишната суша, която според учените е най-тежката от 500 години насам, е нанесла щети на всички видове реколта в Европа и е застрашила производството на европейските регионални специалитети, защитени от ЕС.

Стоките със ЗНП (Защитено наименование за произход) и ЗГУ (Защитено географско указание) са част от хранителното наследство на Европа. Ето защо Европейският съюз диктува точни правила за тяхната защита, като създава специфични критерии за стандарт за качество.

В рамките на ЕС има близо 3500 продукта с тези знаци за качество, но по-суровите и по-чести климатични явления затрудняват производителите да се придържат към традиционните рецепти и процедури. Във Франция производителите на млечни продукти твърдят, че сушата е изсушила тревата, която е основна част от храната на кравите.

Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена

Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари

Много производители получиха изключения, за да продължат да използват доходоносната марка на ЕС, въпреки че не отговарят на стандартите.

Хуберт Дюбиен е председател на организацията на сирената със ЗНП във Франция и казва, че е имало безпрецедентни искания за изключения: "28 ЗНП тази година, в исторически план никога не сме виждали това, преди имахме искания за временни промени в спецификациите, особено в южната част на Франция, а сега осъзнаваме, че има повече засегнати продукти със ЗНП като цяло, но и повече в северната част на Франция."

Ще се променят ли тези критерии или ще променят качеството и вкуса на продукта? 

"Много внимаваме типичността на продукта да се запази, така че вкусът на млякото и следователно вкусът на сиренето да не се променят, като пример, френското сирене, наречено "комте", ще остане същото, "комте", и потребителят няма да забележи разликата.", казва Карол Ли, ръководител на INAO, Френския национален институт за произход и качество.

Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника

Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора

Франция е една от държавите-членки с най-много продукти с етикет, непосредствено след Италия. Именно там, в долината на река По, рекордно ниските нива на реката, която напоява полетата, са се отразили на производството на "Пармиджано", което се очаква да намалее.

В Испания прасетата Иберико, от които се произвежда шунката Bellota, са изчерпали запасите си от храна и се очаква цените да се повишат.

В цяла Европа тазгодишните горещини натовариха производителите, като затрудниха спазването на стандартите на етикетите, а с нарастващото въздействие на климата върху селското стопанство повече от всякога тези производители ще трябва да се научат да се адаптират към променящите се условия.

Сушата заплашва реколтата от маслини в Испания

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес