В навечерието на откриването на конференцията на ООН за изменението на климата в Глазгоу беше публикуван доклад на UNEP (Програмата на ООН за околната среда), в който се посочва, че разликата между целевите и реалните показатели на емисиите на парникови газове не спира да расте, пише РИА Новости. Усилието за предотвратяване на повишаването на температурата с повече от 1,5 градуса по Целзий, поставено от Парижкото споразумение, се провали напълно. Очаква се на конференцията страните да се ангажират с нови обещания и призиви да се навакса загубеното време. Най-вероятно на срещата на върха ще се обсъжда пълната декарбонизация. Но дори и да се постигне една такава амбициозна цел, малко вероятно е човечеството да усети някакви положителни промени през този век, казват учените.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
След сключването на Парижкото споразумение през 2015 г. неговите участници, а това са на практика всички страни по света, се договориха да се срещат на всеки пет години и да преразглеждат плановете си. Разбира се, в посока на затягане. Първата подобна среща, насрочена за 2020 г., беше отложена заради пандемията. В крайна сметка тя ще се проведе след два дни, на 1-2 ноември, по време на 26-та конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата – COP-26. Плановете обаче някакси не се получиха.
„Остава по-малко от седмица до срещата на върха в Глазгоу, а ние все така се движим към климатична катастрофа“, каза генералният секретар на ООН Антонио Гутериш на пресконференция на 26 октомври. И допълни, че за да се постигнат набелязаните цели, трябва да се увеличат ангажиментите цели седем пъти.
Водещият документ за COP-26 е първата част от доклада за оценка на 6-ия междуправителствен панел Climate Change 2021 – The Physical Science Basis (IPCC), публикуван през август. Учените анализираха резултатите от последните проучвания и стигнаха до разочароващо заключение: ако не успеем да намалим емисиите на парникови газове и средното повишаване на температурата на планетата надвиши 1,5 градуса, то глобалното затопляне ще стане необратимо.
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Експертното мнение се основава на повече от 14 000 проучвания, проведени през последните години, което прави доклада на IPCC най-авторитетният източник и най-голямата компилация от научни данни за климата в света.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Данните показват недвусмислено връзката между антропогенното въздействие върху климата и повишаването на температурата. За последното десетилетие глобалната температура се е повишила с 1,19 градуса, от които 0,05 се дължат на естествени причини, а останалите 1,14 тежат на съвестта на човечеството. Ако това продължи, за по-малко от 20 години ще прибавим 1,5 градуса към глобалната температура.
Авторите на доклада съобщават, че хората необратимо са променили климата и много от нещата, които се случват, са абсолютен прецедент. Парниковите газове в атмосферата са в своя максимум за последните 125 хиляди години, казват те. Дори и да осигурим пълна декарбонизация точно сега, поради набраната инерция температурата ще продължи да се повишава поне до 2050 г., а последствията ще се усетят от не само едно поколение.
Компютърни симулации на новозеландски климатолози, например, показаха, че дори и след постигане на целите на Парижкото споразумение, ледената покривка на Антарктида ще продължи да се топи още няколко века. И последиците от това могат да бъдат най-различни.
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора
За да се предотврати повишаването на глобалната температура с 1,5 градуса в сравнение с прединдустриалното ниво, според изчисленията на експерти, е необходимо емисиите на парникови газове да се намалят почти двойно. А ако всичко се остави както е, до края на века температурата ще се затопли с 2,7 градуса. Във всеки случай горещите вълни, продължителните засушавания, регионалните пожари, наводненията и ураганите ще бъдат все по-чести дори в тези региони, където преди ги е нямало или са били много редки. Ако се добавят 2 градуса, броят на природните бедствия ще се удвои, а при 3 градуса, ще се учетвори.
Времето е загубено, трябваше да се действа вчера, казват експертите на ООН. Въпреки това пълната декорбанизация според много учени е неосъществима. Експерти по климата и енергетиката от Швеция, Норвегия и Австрия, например, стигнаха до заключението, че целта от 1,5 градуса ще изисква безпрецедентно намаляване на потреблението на енергия, което никоя икономика в света не би могла да издържи.
Друг подход, който се предлага, е да се намалят емисиите на метан - мощен парников газ, който улавя топлината много повече от CO2. Годишните му емисии (40% са от природни източници и 60% от антропогенни) са значително по-ниски от тези на въглеродния диоксид, но приносът му за парниковия ефект е значителен – 16%. За разлика от него въглеродният диоксид има 66% принос, но животът му в атмосферата е стотици години, докато метанът има само 10-12 години, така че тук е възможен бърз ефект. Смята се, че достъпните и евтини технически мерки могат да намалят антропогенните емисии на метана с 20% за една година, а чрез промяна на технологиите - с 45%.
Засега обаче парниковите газове в атмосферата все повече се увеличават. Според наскоро публикуван специален бюлетин на Световната метеорологична организация, през 2020 г. е поставен нов рекорд. Атмосферната концентрация на CO2 е 413,2 ppm или 149% повече в сравнение с прединдустриалното ниво, на метан с 262%, а на азотния оксид – с 123%. И това е въпреки факта, че поради пандемията емисиите в атмосферата бяха намалени!