Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво лято очаква Европа

04 май 2020, 19:10 часа • 3835 прочитания

Сушата тази пролет заплашва цялата реколта - един нов проблем за Европа, отвъд пандемията, съобщава Дойче веле.

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

В момента за него не се говори толкова много. Германските фермери сякаш се тревожат повече от липсата на сезонни работници, които не пътуват заради затворените граници. Коронавирусът засенчва всички други тревоги, включително и основателните опасения за бъдещето на климата, които не толкова отдавна се материализираха в истински природни катастрофи в Бразилия и Австралия, допълва БГНЕС.

Андреас Бекер от Германската метеорологична служба припомня, че януари бе много топъл, а и той, и март - твърде сухи.

През февруари пък паднаха много валежи, които поне отчасти компенсираха загубите на влага в почвата. Почвеният слой от 20 до 50 сантиметра, който е важен за културните насаждения, досега се възстановява от рекордните летни жеги през двете последни години по-добре, отколкото слоевете до два метра дълбочина, които пък са важни за дърветата, обяснява Бекер. А положението допълнително се влошава от сушавия месец март. Според Бекер, влажността на почвата в Германия е 50 до 75 процента по-ниска от обичайната, а това е на ръба на сушата.

Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена

Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари

Метеорологът Андреас Маркс от Лайпциг добавя, че през последните три години от недостиг на валежи страдат както цяла Северна Германия, така и части от Полша, Украйна, Беларус, Русия и Румъния.

Специалистите се въздържат от прогнози за приближаващото лято. Те припомнят, че дори предвижданията за една-две седмици напред не са толкова сигурни. Бекер и Маркс посочват нещо важно: заради планините, моретата и Атлантическия океан времето в Европа е по-трудно предсказуемо в сравнение с Австралия, например, която отвсякъде е заобиколена с вода. Но и двамата са на мнението, че и тази година лятото ще е по-горещо от обичайното. Маркс смята, че в разгара на лятото в Европа ще бъде не само горещо, но и сухо. Той припомня, че през последните две лета броят на горещите дни в Германия се е увеличил три до четири пъти, а това води до сериозни последици както в селското стопанство, така и в здравеопазването.

Ако предпазливите прогнози на метеоролозите се окажат близо до истината, през лятото европейците ще страдат не само от ограниченията заради коронавируса, но и от трайни горещини. И отново най-застрашена е същата рискова група, както при пандемията: възрастните хора, които много по-трудно понасят жегите. Да не говорим за един съвсем банален детайл: когато е горещо, предпазните маски са особено неприятни.

Жегите и сушата освен това водят до горски пожари, от които възникват облаци от пушек. За хора, чиито организми се борят срещу коронавируса, пушекът натоварва допълнително и без това измъчените бели дробове. Е, поне пожари като австралийските в Европа едва ли ще има, благодарение на различния климат и на Атлантическия океан, успокояващо обобщава Бекер.

Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника

Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора

На какво се дължи необикновено топлата зима

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес