Ледената покривка на Гренландия може изцяло да изчезне в рамките на следващото хилядолетие, ако емисиите на парникови газове продължат по сегашното си равнище, предупреждава ново проучване.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването
Резултатите, публикувани наскоро в списанието „Science Advances”, показват, че целият лед на Гренландия може напълно да се стопи до 3000-та година.
"Доказахме, че /стопяването на ледовете- бел. ред./ в Гренландия може да допринесе за 5 до 33 сантиметра за покачване на морското равнище до 2100 г.”, се посочва в изследването, съобщава AFP, цитирана от БГНЕС.
"Нашият анализ показва, че несигурността при проектирането на загуба на маса е доминирана от несигурността в климатичните сценарии и повърхностните процеси... Ние прогнозираме, че Гренландия вероятно ще загуби леденото си покритие до началото на следващото хилядолетие, ако не се намалят значително емисиите на парниковите газове."
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
Морските нива могат да нараснат толкова значително, че големи американски градове като Лос Анджелис, Ню Орлиънс и Сан Франциско могат да бъдат напълно потопени.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Изследването, водено от Анди Ашвандън от Геофизичния институт на Университета в Аляска, разработи модел с три различни сценария за изменението на климата, за да се предвиди как Гренландия ще реагира на глобалното затопляне през следващите 1000 години. Компютърните симулации, които използват данни от НАСА – програмата „IceBridge”, изследваща въздуха, показва стряскащи резултати.
"Как ще изглежда Гренландия в бъдеще - след няколко стотици години или след 1000 години - дали ще има Гренландия, или поне Гренландия, подобна на днешната, зависи от нас", казва Ашвандън.
В най-добрия случай, в който емисиите на парникови газове са значително намалени, Гренландия няма да загуби повече от 25% от ледената си маса през следващите 1000 години. Въпреки това, при най-песимистичния сценарий, при който хората продължават да изгарят изкопаеми горива със същата скорост, Гренландия ще загуби между 72% и 100% от ледената си маса.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята