Ледената покривка на Гренландия може изцяло да изчезне в рамките на следващото хилядолетие, ако емисиите на парникови газове продължат по сегашното си равнище, предупреждава ново проучване.
Резултатите, публикувани наскоро в списанието „Science Advances”, показват, че целият лед на Гренландия може напълно да се стопи до 3000-та година.
"Доказахме, че /стопяването на ледовете- бел. ред./ в Гренландия може да допринесе за 5 до 33 сантиметра за покачване на морското равнище до 2100 г.”, се посочва в изследването, съобщава AFP, цитирана от БГНЕС.
"Нашият анализ показва, че несигурността при проектирането на загуба на маса е доминирана от несигурността в климатичните сценарии и повърхностните процеси... Ние прогнозираме, че Гренландия вероятно ще загуби леденото си покритие до началото на следващото хилядолетие, ако не се намалят значително емисиите на парниковите газове."
Морските нива могат да нараснат толкова значително, че големи американски градове като Лос Анджелис, Ню Орлиънс и Сан Франциско могат да бъдат напълно потопени.
Изследването, водено от Анди Ашвандън от Геофизичния институт на Университета в Аляска, разработи модел с три различни сценария за изменението на климата, за да се предвиди как Гренландия ще реагира на глобалното затопляне през следващите 1000 години. Компютърните симулации, които използват данни от НАСА – програмата „IceBridge”, изследваща въздуха, показва стряскащи резултати.
"Как ще изглежда Гренландия в бъдеще - след няколко стотици години или след 1000 години - дали ще има Гренландия, или поне Гренландия, подобна на днешната, зависи от нас", казва Ашвандън.
В най-добрия случай, в който емисиите на парникови газове са значително намалени, Гренландия няма да загуби повече от 25% от ледената си маса през следващите 1000 години. Въпреки това, при най-песимистичния сценарий, при който хората продължават да изгарят изкопаеми горива със същата скорост, Гренландия ще загуби между 72% и 100% от ледената си маса.