До 2050 г. морското равнище при сегашната скорост на топене само на двата най-големи ледени щита може да се повиши с 21 – 51 милиметра: с 6 – 19 милиметра от Антарктида и с 15 – 31 милиметра от Гренландия.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването
ОЩЕ: Преломната 2023 г. доказа: климатът не е същият (ГРАФИКИ)
Това показва нарастваща опасност за крайбрежните градове на ниски географски ширини. Такива изводи се съдържат в изследване, публикувано в списанието Environmental Research Letters.
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
Donghyuck Lee et al. / Environmental Research Letters, 2023
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Учени под ръководството на Донхек Лий от Националния университет в Сеул са провели прогнозно моделиране на покачването на морското равнище до средата на 21. век, което ще се случи само поради загубата на лед в Гренландия и Антарктида. За да направят това, те използвали данни от наблюдения върху динамиката на ледените покривки от 1992 до 2020 г. и екстраполирали темповете на тяхното топене за следващите 30 години.
За да изчислят баланса на масата на повърхността, авторите взели средна стойност за ансамбъл от 23 климатични модела CMIP6 при два сценария за антропогенни емисии – един със сериозно ограничение на емисиите и един с почти никакво ограничение.
ОЩЕ: Ще изчезнат ли последните два микроледника в България?
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Корейските глациолози са стигнали до извода, че повишаването на морското равнище на планетата ще бъде разнородно поради гравитационни и ротационни ефекти: на ниски географски ширини то ще бъде максимално изразено, а в непосредствена близост до ледените щитове ще бъде минимално.