Климатолози са открили в западната част на Антарктида голяма подледна река с дължина 460 километра, която надхвърля много големи европейски водни артерии по дължина и обем на транспортирана вода. Тази река ускорява топенето на южната ледена шапка. Работата е публикувана в списанието Nature Geoscience. Резултатите бяха съобщени от пресслужбата на британския Имперски колеж в Лондон (ICL).
Още: Учен с нестандартно предложение: Да се взриви ядрена бомба за спасение на природата
Още: Как климатичните промени разрушават традициите и риболова в Адриатическо море
Климатолозите смятат, че полярните региони на Земята и планинските ледници ще бъдат първите, които ще пострадат от изменението на климата. През последните години температурата на тяхна територия е станала с 4-9 градуса по Целзий по-висока, отколкото през миналите векове, което необратимо ще доведе до забележимо съкращаване на тяхната площ и топене на ледовете в големи райони на Антарктида и Арктика.
Изследователите са идентифицирали един възможен източник на това ускорение, изучавайки структурата, скоростта на движение и посоката на ледените потоци в западните райони на Антарктика, които са в съседство с морето Уедъл. Екипът е съставил карта на скоростта на течение на ледените маси. За тази цел те изучили сателитни снимки на ледници и информация от самолетни радари.
Учените идентифицирали аномалии, където скоростта на ледените масиви е била висока. Изследването на техните структури показало, че тези райони са в съседство с голяма подледна река, сравнима по дължина и обем на транспортирана вода с Темза, Шпрее, Шелда и други големи европейски водни артерии.
Още: Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)
Още: Учените се готвят "за най-лошото", докато Тръмп зачерква всичко за климата
Тези региони на ледници годишно губят повече маса от съседни области на ледени масиви с ниска скорост на движение. Подобни разлики според учените говорят, че антарктическите подледни реки ускоряват процеса на „свличане“ на ледниците в океана, което повишава скоростта на тяхното топене.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Исторически рекорд: Изминалият месец е най-топлият измерен някога януари в света
Още: Тревожно: Генетичното разнообразие сред видовете намалява, защо това е опасно?
В близко бъдеще учените планират да проведат подобни измервания и за други региони на Антарктика. Откриването и изследването на други подледни реки ще помогне да се определи точно каква роля играят тези скрити водни потоци в процеса на ускорено топене на южната ледена покривка на Земята, казват учените.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Арктика може скоро да предизвика следващата пандемия