През 1816 година в много региони на Европа, Северна Америка и Азия се случва необикновено явление, което е наречено "година без лято". През топлия сезон на същата година температурите са се понижили значително. В някои райони дори е имало слани и снеговалежи.
В Европа
В Швейцария, например, на височина 1000 м температурата през юли е била едва 9 градуса, а по това време на годината там е около 18 градуса по Целзий. През цялата 1816 г. в Европа е имало много студени дни и слани дори през юни и юли.
Още: Фонтан от лава и пепел: Изригна вулканът Етна (ВИДЕО)
В Унгария се наблюдава снеговалеж с кафяв цвят. Северните части на Италия претърпяват нещо подобно, като там вали червеникав сняг. Вероятната причина за този феномен е вулканичната пепел в атмосферата.
В Северна Америка
В Северна Америка също са били отбелязани аномално студени температури. В Ню Йорк и други райони на североизточното крайбрежие лятото е било с 2-3 градуса по-студено от обикновено.
Последиците
Още: Заради опасност от изригване на вулкан: Исландия обяви извънредно положение (ВИДЕО)
Последиците от "годината без лято" оказва значително влияние върху живота на хората. Най-сериозно то се отразява на жителите на Европа, където реколтата е била унищожена от студовете и дъждовете. Недостигът на хранителни продукти е довел до глад.
Снимка: iStock
Какво е предизвикало аномалията?
Макар че причината за годината без лято не е била ясна за хората сега се знае, че аномалията е предизвикана от голямо вулканично изригване. То е способно да предизвиква временна промяна на климата, включително и спад в температурата на Земята. Това се случва, когато в атмосферата се изхвърля голям обем пепел, газове и аерозоли, които остават в стратосферата в продължение на няколко години. Тези частици могат да отразяват слънчевите лъчи, което води до намаляване на топлината, достигаща до повърхността на Земята.
Виновникът
През април 1815 година на остров Сумбава в Индонезия изригва вулканът Тамбора. Изригването е толкова силно, че е регистрирано като едно от най-силните в историята, откакто се водят записи. Природното бедствия предизвиква смъртта на 71 хил. души.
В резултат на изригването в атмосферата е изхвърлено такова количество пепел и газове, че те затъмняват Слънцето и довеждат до охлаждане на климата по целия свят.
Още: Вулкан доведе до извънредно положение в Перу