Според Службата за климатични промени на ЕС за първи път глобалното затопляне е надхвърлило 1,5 градуса по Целзий за цяла година - т.е. за 12 последователни месеца.
Още: Глобалното затопляне променя телата ни. На какво ще заприличаме?
Още: Учени алармират: Този орган ще пострада най-много от глобалното затопляне
Ограничаването на дългосрочното затопляне до 1,5 °C над прединдустриалните нива - преди хората да започнат да изгарят големи количества изкопаеми горива - се превърна в ключов символ на международните усилия за справяне с изменението на климата.
Още: Новото нормално: Все по-високи температури и рекорди
През 2015 г. световните лидери обещаха да се опитат да ограничат дългосрочното покачване на температурата до 1,5 °C в сравнение с прединдустриалните нива, което се счита за решаващо, за да се избегнат най-вредните последици. Това първо целогодишно излизане над нормата все пак не нарушава Парижкото споразумение.
Още: Мащабни валежи, наводнения и два циклона: Времето около и след Великден
Още: Meteo Balkans: Геомагнитна буря клас G1-G2 ни застига до дни
Според учените спешните действия за намаляване на въглеродните емисии все още могат да забавят глобалното затопляне.
Рисковете от изменението на климата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 60% вероятност за валежи не значи това, което си мислите
"Надхвърлянето на средногодишното затопляне с 1,5 °C е значително", казва проф. Лиз Бентли, главен изпълнителен директор на Кралското метеорологично дружество, цитирана от BBC. "Това е още една стъпка в грешна посока. Но ние знаем какво трябва да направим".
В знаков доклад на ООН от 2018 г. се казва, че рисковете от изменението на климата - като интензивни горещини, повишаване на морското равнище и загуба на дива природа - са много по-големи при затопляне с 2 °C, отколкото при 1,5 °C.
Още: Официално: 2023-а е най-топлата година в историята на Земята
Още: За 5 дни ще се излеят дъждове като за 4 месеца: Предстоят исторически наводнения
Още: Оста на въртене на Земята може да се измести до края на века
Снимка: iStock
Цифрите
Температурите обаче продължават да се повишават с обезпокоителни темпове, показват данните от Службата на ЕС за изменение на климата "Коперник" за изминалата година. За периода от февруари 2023 г. до януари 2024 г. затоплянето е достигнало 1,52 °C в сравнение с прединдустриалните нива.
Това нарушение, продължило цяла година, не е голяма изненада. Януари беше осмият рекордно топъл месец подред.
Световната морска повърхност също е с най-високата средна температура, регистрирана някога.
Още: Здраве, психика, екотревога и климатични промени - как последните ни влияят психосоматично
Защо има такова затопляне?
Дългосрочната тенденция на затопляне безспорно се дължи на човешката дейност - главно на изгарянето на изкопаеми горива, при което се отделят газове, затоплящи планетата. Става въпрос най-вече за въглероден диоксид. Това е и причината за по-голямата част от затоплянето през изминалата година.
През последните месеци естественото явление за затопляне на климата, известно като Ел Ниньо, също даде допълнителен тласък на температурите на въздуха, въпреки че обикновено то е само с около 0,2 °C.
Средните глобални температури на въздуха започнаха да надвишават 1,5 градуса затопляне почти ежедневно през втората половина на 2023 г., когато започна да се проявява Ел Ниньо, и това продължи и през 2024 г.