Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Формира се новият суперконтинент Амазия

03 май 2015, 15:07 часа • 51443 прочитания

Представете си един ден да можете да стигнете пеша от Лондон до Сидни. Може да ви се струва нереалистично, но не и според учените. Всъщност геолозите вярват, че опостушителнто земетресение в Непал е част точно от този процес – формирането на нов суперконтинент, наречен Амазия. Той ще бъде реалност след от 50 до 200 милиона години, съобщава БНТ.

Преди около 3 млрд. години земната маса започва дълги процеси на създаване и разцепване на суперконтиненти с площ по-голяма от 50 млн. километра. Сега според учените сме свидетели на формирането на нов суперконтинент, който ще свърже света в едно цяло по подобие на своите предшественици – Пангея, Родиния, Колумбия.

Името на този суперконтинент – Амазия е смесица от имената на континентите, които ще се съединят – Северна и Южна Америка и Евразия. Тихият океан се смалява с няколко сантиметра на година, което ще завърши със сблъсък между Евразия и Америките, Карибско море и Северния ледовит океан ще изчезнат. Единствено Австралия остава самотна, макар че се движи със скорост от над 7 сантиметра годишно.

Дебатът не е дали ще се образува нов суперконтинент, а къде. Някои учени твърдят, че центърът ще бъде около Африка, а изследване на университета Йейл показва, че Амазия ще бъде около Северния полюс. Последният суперконтинент – Пангея е образуван преди около 300 милиона години с център Африка, а преди 100 милиона години започва разделянето на сегашните седем континента, ражда се Атлантическият океан.

Повърхността на Земята се състои от седем основни и няколко второстепенни тектонски плочи. Именно тяхното движение предизвиква земетресенията. ЮНЕСКО и Международния съюз за геоложки науки обяви началото на 5-годишен проект, който ще изследва земните еволюционни суперцикли, в това число и движението на тектонските плочи и мантията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес