Нигерия забранява от днес употребата на пластмасовите издел за еднократна употреба в държавните служби като прелюдия към пълна забрана за употребата им в страната от януари догодина, предава Reuters. Подобна стъпка може да предизвика буря в една страна, силно зависима от пластмасата.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Скорошно проучване на американската Агенция за международно развитие установи, че Нигерия е сред най-големите замърсители с пластмаса в света, генерирайки над 2,5 млн. тона пластмасови отпадъци годишно, като над 70% от тях приключваъ по бунищата или в морето.
„Националната стратегия за управление на пластмасовите отпадъци беше одобрена през 2020 г. и предвижда, че от 2025 г. някои видове пластмаса ще бъдат забранени“, заяви зам.-министърът на околната среда Айзиак Салако. „Федералното правителство просто подготвя хората за това, което се задава и дава пример“.
ОЩЕ: Забрана, но с условия: Европейската комисия реши бъдещето на микропластмасите
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Забранените за употреба пластмасови продукти включват сламки, чинии, вилици, пластмасови бутилки и малки торбички с вода, които са особено важни за страната.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Снимка: iStock
Нигерия прие стратегията си за борба с пластмасовите отпадъци през 2020 г., когато годишният им обмен достигаше 1,5 млн. метрични тона, според плана, видян от Ройтерс. Оттогава те се увеличиха драстично, особено в бързо развиващите се градове в страната като Лагос, чието население наближава 20 млн. души млн.
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора
Проучване на Агенцията по околна среда към ООН (UNEP) е установило, че дневно по улиците на града биват захвърляни между 50 и 60 млн. водни сашета. През януари Лагос обяви забрана на пластмаси за еднократна употреба и стиропор, широко използвани в обслужването на храни и доставките от улините търговци, заявявайки, че запушват канализацията и водните канали.
ОЩЕ: Макрон на война със замърсяването с пластмаса
Нигерия също изготвя нова политика за използване на пластмаса, която е насочена към поетапен подход за елиминиране на пластмасовите отпадъци. В рамките на 5 години очаква производителите да преминат към алтернативи и се стреми да регулира строго вноса.
Според анализатори обаче пълната забраната на пластмасата в страната трудно ще бъде наложена.