Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доклад: 60-70% от почвите в Европа са застрашени от деградация

04 ноември 2024, 11:21 часа • 884 прочитания

Съвместният изследователски център (JRC) на Европейската комисия публикува своя доклад „Състояние на почвите в Европа 2024“, който отправя спешен призив за спиране на деградацията на почвите в ЕС. Данните от доклада предупреждават за сериозна криза, свързана със състоянието почвата. Неправителствени организации (НПО) призовават за спешни действия преди COP29 (Конференцията на ООН за изменението на климата).

Застрашени от деградация

Докладът предупреждава, че 60-70% от европейските почви са застрашени от деградация, включително ерозия, замърсяване, изчерпване на хранителни вещества и загуба на органична материя, което застрашава способността на ЕС да постигне целите за продоволствена сигурност, биоразнообразие и климат. Без незабавна намеса, земеделската продуктивност и климатичната устойчивост на региона са под сериозен риск.

Още: Тествайте почвата си сега, за по-богата реколта следващото лято

Основни заплахи

Основните заплахи включват деградация на 12 милиона хектара земеделска земя поради неустойчиви земеделски практики, урбанизация и обезлесяване. Докладът също така подчертава тревожния спад на органичната материя в почвите, особено в Южна Европа, който усилва ефектите от засушаванията и наводненията поради намалено водозадържане.

НПО (включително Save Soil, Португалско общество за почвознание (SPCS), 4per1000 и SEKEM), експерти и фермери призовават за насочване на климатично финансиране към малки фермери, за да ги подкрепят в прехода към регенеративни практики.

Най-засегнати

Още: 200 научни организации: Климатичните промени са причинени от човешките действия (ГРАФИКИ)

Испания е една от най-засегнатите от деградация на почвата страни в Европа. Доклад, публикуван от Европейската сметна палата през декември 2018 г., посочва, че три четвърти от територията на Испания е застрашена от опустиняване.

Снимка: iStock

„В Испания много земи са засегнати от деградационни процеси от всякакъв вид - замърсяване, загуба на органична материя, загуба на биоразнообразие.“, заяви д-р Хорхе Матаикс-Солера, президент на Испанското общество по почвознание и професор в Университет Мигел Ернандес, Елче.

Още: Как глобалното затопляне допринася за ръста на здравните проблеми и смъртността

Препоръки за политики

JRC призовава за всеобхватни политически действия в целия ЕС, препоръчвайки финансова подкрепа за устойчиво управление на земята, по-строги регулации и широко възприемане на регенеративни земеделски практики.

Правина Сридхар, технически директор на Save Soil (кампания, подкрепена от Програмата за околна среда на ООН и IUCN), подчертава важността на доклада: „Този доклад изтъква мащаба на необходимата работа за възстановяване на почвите в ЕС. Необходима е финансова подкрепа за фермерите за прехода към регенеративни земеделски практики.

Жизненоважни за бъдещето

Още: За първи път от 130 години насам: Планината Фуджи остава без сняг

Здравите почви са от жизненоважно значение за бъдещето на продоволствената сигурност, климатичната устойчивост и биоразнообразието.“ - Правина Сридхар

Докладът призовава правителствата да прилагат политики за защита на почвите, които съответстват на Европейската зелена сделка и стратегията „От фермата до трапезата“, като се фокусират върху опазване на торфищата, намаляване на ерозията и поддържане на плодородието на почвите.

Преди COP29 в Баку този ноември, 16 НПО, включително Save Soil, 4per1000 и SEKEM, са подписали документ с препоръки за политики, призоваващ РКООНИК да улесни достъпа до климатично финансиране за фермерите с цел възстановяване на почвите.

Основни предложения

Още: Заради глобалното затопляне: Белите мечки са атакувани от рядко срещани инфекции

Основните предложения включват:

  • Улесняване на достъпа до климатично финансиране за фермерите за приемане на регенеративни агроекологични практики.
  • Увеличаване на климатичното финансиране за фермери за създаване на въглеродни поглътители в земеделските земи.
  • Развитие на поддържаща инфраструктура и политики за устойчиво управление на земята.
  • Мобилизиране на частни инвестиции за възстановяване на почвите.
  • Интегриране на възстановяването на почвите в глобалните стратегии за климатично финансиране.

Малките фермери

„Ако не насочим финансирането към почвите, ще срещнем трудности в борбата с климатичната криза… За да възстановим почвите, климатичното финансиране трябва да бъде насочено предимно към малките фермери, които са на фронтовата линия на възстановяването на почвите и са крайно недофинансирани“, коментира д-р Пол Лу, изпълнителен секретар на 4per1000.

Още: Как правилно да подготвите почвата през есента за засаждането на разсад?

Снимка: iStock

От своя страна Бенедикт Бьозел, аграрен икономист, регенеративен фермер в Германия и основател на Finck Foundation алармира: "Излагаме на риск бъдещето на благосъстоянието на нашите деца и най-ценния ни природен ресурс - почвата, като не финансираме достатъчно усилията за подпомагане на регенеративните земеделски практик Фермерите често не могат да преминат към регенеративни практики без финансиране." 

Движението Save Soil призовава правителствата да използват възможността на COP29 и да поставят здравето на почвите като приоритет в климатичните действия. Сридхар добавя: „Почвата е важен въглероден поглътител. Ако не я възстановим, подкопаваме способността си да постигнем климатичните цели.“

Още: Кога е най-добре да се слага комбиниран тор

„Управлението на почвите, насочено към увеличаване на органичната материя в тях, може да се превърне в стратегия с двойна полза, тъй като поглъща въглеродния диоксид от атмосферата и същевременно увеличава устойчивостта на почвите; по този начин това е едновременно адаптационна и смекчаваща стратегия срещу климатичните промени.“, допълва проф. Роса М. Поч, председател на ITPS-FAO и изследовател в Университета в Лейда.

Как да разберете, че е време да смените почвата в саксиите

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес