Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България е на трето място по защитени зони в Европа

22 декември 2022, 13:30 часа • 1989 прочитания

България е на трето място в ЕС по дял на защитените зони по „Натура 2000“ (34%). Страната ни е изпреварена само от Словения (38%) и Хърватия (37%) и следвана от Словакия (30%) и Кипър (29%). Средният дял за ЕС е 18%, става ясно от анализ на горския сектор като част от проект на Министерския съвет за приемане на Национална стратегия за развитие на горския сектор в Република България за периода до 2030 г.

Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Горите и горските територии в България обхващат приблизително 4,270 милиона хектара, което представлява 38,5% от националната територия, се допълва в анализа.

Според Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост, цитирайки данни на ИАГ, за последните 100 години горите са увеличили територията си близо 2 пъти. За период от 60 г.  запасът им e нараснал 3 пъти (от 243 млн. м 3 до 718 млн. м3 през 2020 г.).

Само за последните 20 години регистрираното увеличение е с над 30 %.  Средната възраст на българските гори е 60 г., като за последните 10 години е остаряла със 7 години. Страната ни е водеща в Европа по биоразнообразие и съхранени гори. България е изпълнила всички цели на Стратегията на ЕС за горите 2030 г. по отношение опазването на „старите (първични) гори или гори във фаза на старост“.

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена

От браншовата камара сочат, че горската пътна мрежа е сравнително слабо развита 7,9 м/х a, при 45-50 м/ха в Австрия и са необходими значителни инвестиции за изграждане и поддръжка на подходяща пътна инфраструктура в горските територии, която да гарантира не само опазването на горите, но да бъде и задължително условие за разширяване практиките за модерен, безопасен и механизиран дърводобив. Камарата смята, че дърводобивът е "най-слабото звено във веригата", защото липсва работна ръка и механизация.

Застаряването на горите и липсата на отгледни сечи според Камарата увеличава мащабните нарушения в тях и е предпоставка за заболявания, пожари, ветровали. Смятат, че увеличаването на устойчивостта на насажденията, повлияни от човешка дейност, е възможно само чрез лесовъдски намеси. Иначе се губят хиляди кубици дървесина и се забавя растежът на горите в тези зони.

От камарата са направили няколко предложения, свързани с кризата от есента на тази година, в която хиляди домакинства в страната не успяха да се снабдят с нужното им и заявено количество дървесина. Заради високите цени и съмненията за спекула 48-то Народно събрание сформира нарочна временна комисия, която да разследва причината за липсата на дърва.

ОЩЕ: Големите митове за "Натура 2000" - национализация на земята и забрана да се прави каквото и да е

Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени

Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес