37 държави в света са изправени пред изключително висок „воден стрес” – показател, който индикира, че са на път скоро да останат без вода. Това сочи първото по рода си изследване на проблема, проведено от Института за световни ресурси.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването
Проучването е направено сред 181 страни, като всяка е оценявана по скала от 0 до 5. Колкото по-висока е стойността, толкова по-голям е рискът за загуба на местните водни ресурси.
Всяка оценка над 4 показва, че в тази държава средностатистическият човек губи повече от 80% от водата, която му е нужна годишно. „Това означава, че компании, ферми и жители са силно зависими от малки количества вода и са уязвими от дори най-дребните промени в климата”, казва авторът на изследването Пол Рейг.
„Водният стрес” е най-голям в Сингапур – страната е оценена с 5. Не само там обаче потребността от вода в пъти надвишава наличието. Сред останалите силно застрашени страни са: Антигуа и Барбуда, Бахрейн, Барбадос, Кипър, Ямайка, Малта, Катар, Санта Лусия, Сент-Винсент и Гренадини, Тринидад и Тобаго, ОАЕ, Саудитска Арабия, Кувейт, Либия, Киргистан, Йемен, Палестина, Монголия, Туркменистан, Мароко, Ливан и др.
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
От картата прави впечатление, че не с най-голям риск, но все пак пред сериозна опасност са и държави като Гърция, Италия, Австралия, Чили, Мексико.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
България попада в категорията „нисък до среден воден стрес”.
Карта: Business Insider
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята