Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

2023-та година ще остане като най-горещата в историята, прогнозира Европейската служба за климатичните промени

05 октомври 2023, 10:11 часа • 1444 прочитания

Настоящата година е напът да се превърне в най-горещата в историята, съобщи в четвъртък Европейската служба за климатичните промени „Коперник“.

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

Най-горещият септември в световен мащаб в историята последва лятото с рекордни температури през тази година, обявиха от „Коперник“. Температурите през септември тази година са били с половин градус по-високи, отколкото през предишния най-горещ септември, и с почти цял градус по-високи, отколкото през средния септември между 1991 и 2020 г., предаде ДПА, цитирани от БТА.

Учените твърдят, че изменението на климата в съчетание с появата през тази година на климатичния феномен Ел Ниньо, който затопля повърхностните води в източната и централната част на Тихия океан, са допринесли за последните рекордни температури.

Още: Доклади: Димът от горски пожари е опасен и става все по-голям дял от мръсния въздух

Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена

Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари

„Безпрецедентните за това време на годината температури, наблюдавани през септември след екстремно лято счупиха рекордите с извънредно много“, каза Саманта Бърджес, заместник-директор на „Коперник“. Температурите през 2023 г. вече са напът да бъдат с 1,4 градуса по Целзий по-високи от средните температури в прединдустриалния период, каза тя. Това е само с 0,1 градуса под целта, поставена от Парижкото споразумение за климата, което има задача да ограничи затоплянето до 1,5 градуса до края на века. През септември обаче то вече беше с 1,75 градуса повече от референтния прединдустриален период от 1850 до 1900 г.

„Два месеца преди Световната конференция на ООН по въпросите на климата (COP28) усещането за спешност на амбициозните действия в областта на климата никога не е било по-критично“, добави Бърджес.

Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)

Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени

Антарктическият морски лед също достигна исторически минимум през септември, като покрива с 9% по-малка площ, отколкото средно за периода 1991-2020 г. В Арктика морският лед през септември е бил на петото си най-ниско ниво.

По отношение на валежите картината през септември беше смесена. В големи части на Западна Европа паднаха повече дъждове от обичайното, а в Гърция и Либия имаше наводнения в резултат на бурята „Даниел“ - тропически циклон, който връхлетя Средиземно море. В други части на Европа, САЩ, Мексико, Централна Азия и Австралия обаче беше отбелязан най-сухият септември от началото на записите.

Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника

Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора

Още: "Човечеството отвори портите на ада": Генералният секретар на ООН отправи предупреждение за климатичната криза

Европейската служба за промените на климата „Коперник“ редовно публикува данни за температурата на земната повърхност, ледената покривка на моретата и данните за валежите. Констатациите се основават на компютърно генерирани анализи, които включват хиляди измервания от спътници, кораби, самолети и метеорологични станции по целия свят.

Още: Нови температурни рекорди - дори в слънчева Испания не издържат на жегите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес