В днешното издание на "Видимо и невидимо: Място за мислене" Деян Кюранов разговаря с Георги Тенев – писател, сценарист, режисьор и продуцент – за руския военен филм „Белият тигър“.
Георги Тенев разказва, че за него филмът „Белият тигър“ на режисьора Карен Шахназаров е много интересен с много неща: като например, използването на мистика и фантастика в руски филм за Втората световна война. Но от гледна точка на съвременната обществено-политическа ситуация, той заслужава вниманието на зрителите.
Това е филм, за победилата страна, но финалът му е монолог на победения, самоубил се лидер на загубилата страна. Неочакваният му финал е интересен и емблематичен. В монолога си екранният Хитлер говори на мълчалив и почти невидим събеседник. Той казва: „Това, което всички в Европа искат, но се страхуваха да кажат, е едно решаване на два проблема - проблемът с евреите и проблемът с това мрачно, страшно място Русия, от което всички се боят.“
Георги Тенев казва, че основната идея на филма е какво и от кого спасяваш - спасение от фашизма, нацизма, от някакво негово възраждане. Денацификацията е моторът на това действие, от гледна точка на неговия инициатор – властта. Интересно е, че сценарият за този филм, е написан 10 години преди „специалната военна операция“ и показва колко е важен от идеологическа гледна точка.
Според Тенев, режисьорът сякаш показва, че това, което филмът е предрекъл, съществува и това е нещо, което хората трябва да очакват да се възроди. „Така изглежда връзката между художественото произведение и политическото послание.“
Тенев се надява войната да остане само във филмите, а анализи за нея да се правят литературно и кинематографично.
Целият разговор на Деян Кюранов с Георги Тенев можете да гледате във видеото: