Документалният филм „На прощаване“ (2018), посветен на Христо Ботев, вече може да се гледа свободно в Youtube. Той е с продължителност 28 минути.
Още: Том Холанд казал "да" на Кристофър Нолан, без да знае в какъв филм ще се снима
Още: Първи трейлър на новия "Супермен", феновете са в екстаз (ВИДЕО)
Ето и съобщението на авторите на лентата – Борислав Марков и Атанас Янев – поместено в официалната фейсбук страница на екранното произведение:
„Здравейте, приятели!
Пишем този пост със смесени чувства.
Още: Анри Кулев и Тонислав Христов с големите награди на фестивала "Златен ритон"
Още: Райко Гърлич ще получи Наградата на София по време на София Филм Фест през 2025 г.
От една страна сме щастливи да ви съобщим, че документалният филм "На прощаване" (2018), посветен на Христо Ботев, вече е достъпен за свободно гледане в Youtube ето от този линк.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Арнолд Шварценегер става Дядо Коледа (СНИМКА)
Още: Кристофър Нолан получи рицарско звание от крал Чарлз III
От друга страна сме тъжни – заради всички онези трудности и перипетии, които, в крайна сметка, не ни позволиха да направим така, че "На прощаване" да се разпространи подобаващо, и буквално унищожиха нашия ентусиазъм.
През почти цялото време, от момента на създаването на филма, та чак досега, понесохме много удари на най-различно ниво - институционално, обществено-политическо, финансово. Опитахме се да разпространим лентата по телевизии, да влезем и в киносалоните - навсякъде срещахме или неразбиране, или откровено нежелание дори да ни се обърне поне малко внимание. Или пък завоалирано ни се заявяваше, че лентата не е политкоректна - тоест, не е "приспособена" и "адаптирана" към съвременните "изисквания" на времето.
Отново подчертаваме, че не сме получавали нито държавно, нито частно, нито каквото и да било друго финансиране от когото и да било, и когато и да било – целият проект е реализиран изцяло с нашите лични средства. Идеята ни беше да направим една пълноценна, качествена, обективна и изцяло независима от всякакви неблагоприятни външни фактори продукция, която да достигне до повече хора. И всъщност, може би в това е големият ни грях - в България няма кой да ти позволи нещо подобно, не и днес.
Още: Кои филмови класики влизат в Националния филмов регистър на САЩ?
Още: Копродукция с участие на България с огромни шансове за номинация за "Оскар"
Все пак успокоение за нас е, че останахме верни на себе си, на своите ценности, и на произведението, в което вложихме толкова много труд, любов и лишения в рамките на две години. Изпълнихме дълга си с чиста съвест. Създадохме филма не с цел да забогатеем или да се появяваме по медиите, а защото това е на-малкото нещо, което можем да направим за България и нейните велики синове като Ботев.
Не променихме филма така, че да се харесаме на когото и да било. Не подменихме историческата истина. Не спестихме нищо. Назовахме нещата с истинските им имена. И не съжаляваме за това.
За останалото ще ни съди Историята.
Пожелаваме ви приятно гледане!”