Анг Лий, създателят на филмите "Животът на Пи" и "Планината Броукбек", получи наградата за цялостно творчество на 77-ата церемония на американската Гилдията на режисьорите. "В кариерата си съм получавал много награди, но тази е най-специалната за мен, защото e от моите любими колеги", каза Анг Лий, когато прие наградата от актрисата Мишел Йео, станала международна звезда с неговия филм "Тигър и дракон". "След като съм роден и израснал в Тайван, чувството е като сбъдване на американската мечта да бъда тук, на тази сцена. В основата си съм мечтател. Мечтите ми не са само индивидуално преживяване, има връзка с колективното съзнание и неосъзнатото.", каза Анг Лий.
Почетната награда за цялостно творчество е най-високото отличие на американската Гилдия на режисьорите. Тя се присъжда за изключителни постижения в областта на режисурата на игрални филми, като лауреатът ѝ се избира от настоящи и бившите президенти на Гилдията, отбелязва на своя уебсайт организацията. "Анг Лий е истински майстор на киното", каза Лесли Линка Глатър, президент на Гилдията на режисьорите, в изявление, когато беше обявена наградата. "В продължение на повече от 30 години той режисира динамично творчество, което смело преминава през различни жанрове - от периодична драма до комедия, от приключенски филм до уестърн, от супергеройски до бойни изкуства - като винаги безстрашно поема нови предизвикателства, никога не се повтаря и постоянно има високи постижения в киното".
Още: Ридли Скот привлече красивата Маргарет Куоли за новия си филм
Анг Лий и Мишел Йео на церемонията, снимка: Getty Images
Анг Лий припомни, че е работил в различни жанрове - от нискобюджетни до високобюджетни филми, от нискотехнологични до високотехнологични, на различни езици. Той отбеляза също, че филмите му са попадали в списъка на 10-те най-добри на годината, но веднъж и в списъка на най-лошите. "Получавал съм наградата на Гилдията на режисьорите, без да съм взимал "Оскар" и обратното", припомни Лий.
Наградата за пълнометражен игрален филм на Гилдията на режисьорите Анг Лий печели два пъти – през 2000 г. за "Тигър и дракон" и през 2005 г. за "Планината Броукбек", за който получава и награда "Оскар" за най-добър режисьор. Вторият му "Оскар" за режисура е от 2012 г. за "Животът на Пи". Той печели два пъти наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция - през 2005 г. за "Планината Броукбек" и през 2007 г. за "Похот, предпазливост". Анг Лий има и две награди "Златна мечка" за най-добър филм от "Берлинале" - през 1993 г. за "Сватбен банкет" и три години по-късно за "Разум и чувства".
Три от филмите на Анг Лий са номинирани за "Оскар" за най-добър чуждоезичен филм – "Тигър и дракон" печели наградата. Другите два са "Сватбен банкет" и "Съставките на живота". "Разум и чувства", "Тигър и дракон" и "Животът на Пи" са номинирани и за "Оскар" за най-добър филм.
Още: Кои български филми ще са с премиери на 29-ия София Филм Фест?
Живот и кариера на Анг Лий
Снимка: Getty Images
Анг Лий завършва висше образование в Тайван. През 1978 г. заминава за САЩ, където учи театрално изкуство в Университета на Илинойс и кинорежисура и продуцентство в Нюйоркския университет. Дипломният му проект "Fine Line" получава награди за най-добър късометражен филм и режисьор на късометражен филм на Нюйоркския кинофестивал, но след завършването шест години Анг Лий не намира работа в САЩ. Затова подава два сценария на конкурс в Тайван и се класира на първо и второ място. Така започва кариерата му. Първите му три филма, на които е и съсценарист, са комедии за конфликта между поколенията в китайски семейства. Вторият – "Сватбен банкет", и третият - "Съставките на живота" му носят международно признание и той е избран да режисира "Разум и чувства" по Джейн Остин през 1995 г. с участието на Ема Томпсън, Кейт Уинслет и Хю Грант в главните роли. Филмът постига голям успех и получава седем номинации за "Оскар".
Още: Рекорден брой жени в главни роли в Холивуд през 2024 г.
След това Анг Лий се установява в Холивуд и снима "Ледена буря" със Сигорни Уивър и Кевин Клайн, (1997). Следва "Тигър и дракон" през 2000 г., който става чуждоезичният филм с най-високи приходи в САЩ. След душевните драми и бойните изкуства, Анг Лий се насочва към трилъра в "Хълк", като преобразява разказа за комиксовия герой в изследване на характера. През 2005 г. "Планината Броукбек" за двама влюбени каубои го вписва в историята като първия цветнокож с награда "Оскар" за най-добър режисьор. Следва еротичният "Похот, предпазливост" (2007), "Да приемеш Удсток", (2009), "Животът на Пи" (2012), „"Дългият път на Били Лин" (2016) за ветерани от войната в Ирак, "Близнакът" (2019). През 2022 г. той обяви, че работи върху филм за Брус Лий.
Снимка: Getty Images
Идентичността и себеоткриването са основни теми във филмите на Анг Лий. Той често изследва сложността на личността, културната идентичност и пътя към себепознанието. Героите му се борят със собственото си усещане за това какви са, което приканва зрителите да се замислят за собствените си чувства и реализация.
Още: Селена Гомес разкри дали съжалява, че се е снимала в "Емилия Перес"
В 88-годишната история на Гилдията само 36 режисьори са получавали наградата за цялостни постижения в игралното кино. Сред тях са Орсън Уелс, Акира Куросава, Стивън Спилбърг, Мартин Скорсезе, Майк Никълс, Ингмар Бергман, Клинт Истууд, Уди Алън, Милош Форман, Ридли Скот. Предишният ѝ лауреат – от 2022 г. е Спайк Лий, припомня БТА.
Още: Официално: Силвестър Сталоун избра Мария Бакалова за новия си филм