Обсадата на Виена през септември - октомври 1529 г. е първият опит на Османската империя, водена от султан Сюлейман I, да завладее столицата на Австрия Виена. Обсадата е крайната точка на османското нахлуване в Европа и отблъскването на турците слага край на разширението на империята им в Европа, макар през 1683 г. те да правят втори опит за превземането на Виена.
Още: Националната библиотека пази най-малката книга с Господнята молитва у нас (ВИДЕО)
Още: Роден е Димитър Хаджигеоргиев, български композитор
Обсадата на Виена през 1529 г. става най-важното сражение, което Сюлейман не спечелва. Сблъсъкът на османците с обединените християнски сили на Свещената римска империя, Франция и Испания още тогава е определен като битката за Европа.
Победи ли султанът, може да удари и сърцето на католицизма - Рим. Сюлейман стига до портите на Виена начело на най-могъщата армия, събирана в тези времена на Стария континент. Гръбнакът на 200-хилядната му войска е спахийската конница - мобилна, дисциплинирана, мотивирана. Елитният еничарски корпус, събиран чрез кръвния данък от покорените народи, също е основно острие на османските сили.
Султанът разполагал и с най-голямата и модерна за времето артилерия. Оръдията му са направени от германски и унгарски леяри наемници. Артилеристите използват барут на едри гранули, който позволява стрелба на по-далечно разстояние и по-голяма прецизност на изстрела.
Още: Открит е Музей на киселото мляко в с. Студен извор
Още: Родена е Зина Юрданова, българска художничка
Походът на османците към сърцето на Европа обаче се оказва тежък и изтощителен. Турците поемат към Виена през пролетта, но дъждовете през тази година били обилни, пътищата - наводнени. Тежките оръдия на османците затъвали в калта и повечето били изоставени. Турската войска пристигнала под стените на града чак на 27 септември.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Родена е Хелън Келер
Артилерийската атака на османците се оказала недостатъчно мощна, за да пробие добре укрепените градски стени. Сюлейман опитва да минира укрепленията с барут и на 5 октомври мощна експлозия прави пробив близо до главната порта. В процепа нахлуват еничарите, но защитниците ги отблъскват в зверско клане.
Неспирните дъждове, подранилата зима и изчерпването на провизиите принудили Сюлейман да вдигне обсадата на 14 октомври. След неуспеха се насочва далеч на изток. През 1534 г. завладява Багдад, установява контрол над Месопотамия и разширява териториите на империята до Персийския залив. Покорява Западното Средиземноморие, завладява Либия и Тунис.
Източник: Уикипедия
Още: Роден е Иван Т. Липошлиев
Още: Роден е Иван Аговски, български публицист