Уран е седмата планета по отдалеченост от Слънцето и третата по големина в слънчевата система. Тя е открит още през 1781 г. от английския астроном Уйлям Харшел. Диаметърът на Екватора й е 51 800 км. Обикаля на средно разстояние от Слънцето 19,2 AU (2.87 билиона км.) за 84,07 години със средна скорост 6.81 km/s. Масата на Уран е 14,56 земни маси или 8.686e+25 кг. Средната плътност на планетата е по-голяма от тази на Юпитер и Сатурн 1,29 g/cm^3. Тя прави едно пълно завъртане около оста си за 17 часа и 14 мин. Уран и Венера са единствените планети, които се въртят около оста си в посока обратна на останалите. Уран се върти по ос, която лежи практически в равнината на неговата орбита. Затова планетата продължително време обръща към Слънцето ту единия, ту другия от полюсите си. Ускорението на повърхността на Уран е близко до земното - 7,77 m/sec^2, въпреки че масата му е значително по голяма.
Още: Националната библиотека пази най-малката книга с Господнята молитва у нас (ВИДЕО)
Още: Роден е Димитър Хаджигеоргиев, български композитор
Атмосферата на Уран се състои от 83% водород 15% хелий 2% метан. Метанът в горната част на атмосферата поглъща червената светлина и предава на планетата синьо-зелен цвят. На планетата духат ветрове със скорост от 40 до 160 м/сек. Като те почти винаги са насочени към посоката на въртене на планетата.
Уран има пръстени. Те са открити от група учени на НАСА на 10 март 1977 г., когато е наблюдавано преминаването на диска на планетата пред звезда. По-късно, през 1986 г., пръстените са фотографирани от “Войджър-2”. Те се различават от тези на Юпитер и Сатурн. Пръстените са съставени главно от ледени топчета и дебелината им не надвишава 100 метра. Засега за Уран са известни 13 пръстена. Разстоянието между отделните пръстени е изпълнено с силно разредена прахообразна материя.
Източник: Уикипедия
Още: Открит е Музей на киселото мляко в с. Студен извор
Още: Родена е Зина Юрданова, българска художничка