Аполо 14 е осматата пилотирана мисия от програмата Аполо и третата мисия кацнала Луната. Мисията трае от 31 януари 1971 г. – 9 февруари 1971 г. [1]
Корабът е съставен от команден модул (образец 110) и лунен модул (образец LM-8). За командния модул астронавтите избират позивна „Кити Хок“ (мястото, където извършват своя пръв полет със самолет братя Райт), за лунния модул – „Антарес“ (звезда в съзвездието Скорпион, която астронавтите трябва да следят по време на прилуняването си).
Тегло на кораба: 44,5 тона. За неговия старт се използва ракета „Сатурн-5“ (образец AS-509).
Цел на полета – кацане на Луната с провеждане на изследвания по много по-обширна програма, от тази при полета на кораба „Аполо 12“.
Програма на полета
Предвижда се прилуняване в района на кратера Фра Мауро (планираното место за кацане на кораба „Аполо 13“), отработка на техниката на кацане с лунния модул в пресичания с материци район на Луната (двете предишни експедиции се прилуняват в лунните морета), събиране образци от лунния грунд, фотографиране и филмиране на повърхността на Луната, доставяне на Луната на научни прибори, изследване на локалните магнитни полета с помощта на портативен магнитометър, фотографиране повърхността на Луната от селеноцентрична орбита (на първо място района на кратера Декарт – планираното място за прилуняване на кораба „Аполо 16“), насочване падането на Луната на последната степен от ракетата-носител и някои други задачи.
Програмата на полета е изпълнена изцяло. Командният модул се намира в Astronaut Hall of Fame в Титъсвил, щата Флорида.