Поет, публицист, експресионист и художник. Това са само част от нещата, които знаем за личността Гео Милев.
Но кой всъщност е човекът Георги Милев Касабов? И защо играе толкова голяма роля в българската история и литература?
Детето, което винаги е било специално
Снимка: Уикипедия
Гео Милев се ражда на 15 януари 1895 година, в Радне Махале, днешен град Раднево, в семейството на журналиста и учител Мильо Касабов.
Още от малък има страст към рисуването. Когато е на 4-5 години, взимал въглени от огнището и рисувал по стените на къщата, която неговият баща построява в Стара Загора.
"Знаете ли, той още като дете има уникалния шанс да се движи в една среда на интелигентни хора. Бащата, когато се установяват в Стара Загора, решава да открие една малка книжарничка, която във времето се превръща в един клуб на прогресивно мислещите старозагорци в това време", споделя пред екипа на Actualno, уредникът на Къщата музей "Гео Милев" Валя Сотирова.
Свидетелства разказват, че докато е още на 12-13 годишна възраст, Милев си е давал сметка колко важно е да бъдеш информиран. Той организирал театрални постановки, в които чрез стихотворения и рецитали информирал жителите на Стара Загора за актуалните събития в града и в България.
Освен театрални постановки, с помощта на "магически фенер", Милев прожектирал картини на актуални събития, върху бял чаршаф, пред родителите на децата, участващи в постановките.
Как обаче се оформя личността на Гео Милев и какво е неговото значение за историята и литературата - вижте в репортажа:
ОЩЕ: Великото дело на Христо Ботев: Историята, за която знаем малко (ВИДЕО)