И мухълът, и гъбичките в къщата са опасни за хората, но лесно се бъркат помежду си. Как да ги различим?
Строителен мухъл - така обикновено се определя плесенната гъбичка, която създава петна със сив, черен или зелен цвят. Те възникват главно по стените и тавана, но също така и по дограмите и дървените конструкции. Мухълът обаче не атакува конструкцията, а се развива само върху горния ѝ слой. Мухълът се образува върху силно влажни повърхности, като развитието му се благоприятства от ограниченото проветряване на помещението и засенчването.
В новите сгради недостатъчното изсушаване след строителни работи често е проблем. При по-старите сгради проблемът е неправилната топлоизолация на външните стени. Мухълът се отстранява много по-лесно от гъбичките
Защо гъбичките по стената са опасни?
Гъбичките по стената са изключително опасно явление, оказващо фатално въздействие върху здравето и благосъстоянието. Гъбите произвеждат химикали, т. нар. микотоксини, които макар и невидими за човешкото око, имат силни отровни свойства.
Какви са причините за поява на влага и мухъл?
Принадлежат им:
- афлатоксини, които увреждат черния дроб и са канцерогенни;
- охратоксини, които са канцерогенни и нефротоксични;
- стеригматоцистин, отговорен за рак на черния дроб;
- трихотецени, причинявайки кръвоизлив и повръщане и нарушавайки имунната система.
Какво причинява гъбички по стената?
Гъбичките по стената в началната фаза действат почти незабележимо – хората, които стоят в стаи, където ги има, изпитват хронична умора, борят се със стомашни болки, главоболие, повтарящ се синузит или хрема, може да имат проблеми и с поддържането на равновесие. В следващата фаза гъбичките атакуват очите и кожата, като причиняват обриви.
Какво ще се случи, ако глътнем мухъл или плесен по погрешка?
Хората, пребиваващи в помещения, където има гъбички, също значително повишават риска от развитие на алергии и дори астма. В екстремни случаи може да доведе до бъбречна недостатъчност, чернодробна некроза и дори рак. Други негативни ефекти от престоя в помещения с гъбички са:
- болки в мускулите и ставите;
- постоянна раздразнителност;
- намалена концентрация и умора;
- проблеми с паметта;
- депресия;
- нарушения в секрецията на хормоните на панкреаса, яйчниците и простатата;
- проблеми с плодовитостта.
Струва си да се спомене, че гъбите също са особено опасни за бременни жени!
Гъбички по стените: Как да се отървем от тях?
Борбата с гъбичките трябва да започне веднага след откриването им у дома – тук времето е решаващо. Един от най-лесните и популярни начини за премахване на гъбичките е използването на услугите на професионалисти. Представители на фирми, занимаващи се с този проблем, първо ще разпознаят вида на ефлоресценцията и ще използват правилно подбрани специализирани средства.
Наемането на професионален екип има още едно предимство – специалистите могат бързо да разпознаят и локализират източника на неприятности като лоша изолация, често наводнени стени или спукана дограма – това е основата в борбата с гъбичките.
Хората, които не могат да си позволят да наемат професионален екип или искат сами да се преборят с гъбичките в домашни условия, също не са обречени на провал. В крайна сметка на пазара не липсват специализирани, химически средства за борба с гъбичките. Те обаче ще бъдат ефективни само ако успеем да локализираме и след това да премахнем източника на проблема. Боядисването и покриването на гъбичките няма да помогне в дългосрочен план – след няколко дни, в най-добрия случай седмици, те отново ще излязат на повърхността.
Ако имате мухъл у дома, използвайте тези евтини и добре познати средства!
На повърхността гъбичките могат да бъдат третирани с термичен метод, който се състои в изгаряне на ефлоресценцията с горелка и след това нанасяне на фунгицид, почистване на повърхността и предпазване от повторно заразяване.
Вторият метод включва използването на фунгициди. Стената се почиства старателно до получаване на здрава повърхност, вакуумира се и се нанася химически препарат. Следващата стъпка е шпакловане на стената и покриване със защитен препарат срещу повторна поява на гъбички.
Друг способ е пробиване на дупки в стената, където се поставят фунии и се пълнят с фунгицид. След това дупките трябва да бъдат закърпени и стената да бъде завършена правилно.
ВАЖНО: Когато използвате специализирани химикали, следвайте инструкциите внимателно и носете защитно облекло.
Как да премахнете гъбичките на стената у дома?
Можете също да опитате да премахнете гъбичките от стената с домашни средства. За целта след механично почистване на повърхността, тя трябва да се импрегнира с разтвор от вода и оцет в съотношение 4:1. Можете също така да използвате вода с екстракт от семена на грейпфрут (½ л вода и 10 капки екстракт) или сапунена вода и масло от чаено дърво.
Трапезната сол също ще се справи с гъбичките по стената. За да направите това, смесете я с вода и нанесете получената каша върху местата, които е заела. В помещения, където има много влага, също си струва да поставите съдове със сол, които ще абсорбират излишъка.
Сода за хляб смесете с вода и нанесете върху петната, тя ще премахне неприятната миризма на гъбичките.
Всичко обаче зависи от вида на гъбичките и повърхността, която вече е заела - понякога естествените методи са просто неефективни.