Съдовете от неръждаема стомана са издръжливи, евтини и много практични, използват се навсякъде във всяко семейство. Но с течение на времето такива съдове губят външния си вид и потъмняват, а поради честата употреба върху тях остават следи от сажди, чернота и мръсотия, които не могат да бъдат почистени.
Как да премахнете тези следи? Ефективните и изпитани във времето народни методи ще помогнат.
Как да почистите загоряла тенджера от неръждаема стомана
С течение на времето върху метален съд се появяват котлен камък, изгаряния, тъмни петна и пръстени, чернота, стара мазнина.
Други приложения на препарата за миене на чинии
Народни начини за почистване на загоряла тенджера
Най-добрият начин да почистите лесно стар или загорял съд от неръждаема стомана отвътре е да го изварите. Врящата вода ще ви помогне да почистите ефективно вътрешността на съдовете и дори да се отървете от много стара мръсотия, сажди и мазни отлагания.
Незначителните замърсявания върху тенджера от неръждаема стомана, които се появяват по време на готвене, могат лесно да бъдат отстранени с мек почистващ препарат.
За по-голяма ефективност към тази вода трябва да добавите сода и сол, сапун за пране и оцет. Този метод ефективно премахва мръсотията и помага за възстановяване на блясъка и чистотата на тенджерата.
Загряване със сол
Друг ефективен "бабин" начин за ефикасно почистване на мръсна тенджера от неръждаема стомана у дома е нагряването със сол. Такова почистване е ефективно за почистване на тенджерата отвътре, за леки замърсявания.
Солта ще ви помогне да се отървете от много примеси.
Ако замърсяването е силно и прегряването със сол не помага, можете да добавите сода, сапун и вода в допълнение към солта и да поври един час. Тази процедура определено ще работи.
Грешките, които всички домакини допускат при миене на чинии
Как да почистите дъното чрез варене?
Мръсното дъно на тенджерата може лесно да се измие чрез кипене. Налейте вода в него и добавете сода за хляб, настържете парче сапун за пране и добавете готварска сол.
Сварете сместа за един час, можете да накиснете съдовете в разтвора за една нощ.
Не е нужно да почиствате и търкате, след такава процедура всички замърсявания, сажди, мазнини и изпарения изчезват след просто избърсване с гъба. Варенето е ефективно дори при стара мръсотия и загоряла захар или загоряло сладко, което е толкова трудно да се премахне.
Почистете с активен въглен
Добър начин за почистване на загорели съдове от неръждаема стомана не само отвътре, но и отвън е активният въглен. Попива добре замърсяванията и мазнините, оставяйки я чиста и блестяща.
Можете да се отървете от натрупаните сажди, като използвате активен въглен.
Трябва да смажете няколко опаковки въглища в хаван и да ги смесите с вода, за да направите гъста маса. Можете да използвате блендер, само тогава ще трябва да се измие добре. Тази смес трябва да се използва като обикновен препарат: нанесете върху гъба и измийте съдовете.
Ако храната е загоряла в тенджерата или съдовете са почернели, отличен метод за почистване е суроватка или кисело мляко. Киселината на млечния продукт разтваря стари мазнини и замърсявания и спомага за постигане на пълна чистота.
След кой ден гъбата за миене става ОТРОВНА и цапа чиниите
Суроватката е едно от ефективните средства за почистване на съдове.
Залейте тенджера със суроватка и я оставете за една нощ, а на сутринта я кипнете с чиста вода и просто я измийте с гъба.
Почистване със сода бикарбонат и оцет
Ако имате загорял тиган, не бързайте да го почиствате със сурови средства: можете да повредите метала. Можете да изтриете мръсотия и изгаряния с домашни средства: оцет и сода.
С помощта на оцет съдовете могат да се почистят до блясък.
Отделно трябва да се използва разтвор на оцет или сода. Оцетът е ефективен, ако трябва да премахнете старите мазнини - киселината ги разтваря идеално. Содата се справя добре с котлен камък, сажди. И в двата случая трябва да направите разтвор и да кипнете за един час, след което да измиете с препарат или сапун.