Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опасни за здравето бактерии, които се крият в тоалетната чиния

31 май 2023, 13:41 часа

Тоалетната е неотменима част във всеки дом и следователно се предполага, че нейното систематично почистване влиза в задълженията на домакинята. Ако такава няма, този въпрос се оказва пренебрегнат от представителите на „мъжкия пол“, които, независимо от възрастта си, считат, че с поскането на водата в тоалетната чиния, въпросът с поддържането на нейната чистота е вече решен. Такова схващане е погрешно, тъй като завихрящата се в тоалетната чиния вода съвсем не е достатъчна да отмие виреещите в гънките на нейната повърхност опасни за здравето бактерии.

Още: Ето как да премахнете варовика от душа бързо и лесно

Още: Как бързо да почистим съдомиялна?

Всъщност, повече от желателно е да се извършва старателно почистване на тоалетната чиния със съответни препарати поне 3 пъти седмично! Ето кои са опасните за здравето бактерии, размножаващи се „светкавично“ бързо по тоалетната чиния и криещи риск от поява на сериозни инфекции.

1.    Ешерихия коли – изключително устойчива бактерия, така че нейното почистване „отгоре – отгоре“ не дава резултат. При досег на заразени с бактерията повърхности (каквато е например тоалетната дъска), преминава директно в червата, а при недобра хигиена може да замърси и вода и хранителни продукти. Предизвиква чувство на постоянно гадене, инициира повръщане и болки в коремната област, поради инфекции в отделителната система и по лигавиците; при несвоевременно лечение води до цистит или/и хеморагичен колит.

Белината няма да помогне: Почистите тоалетната от варовик само с две съставки от кухнята

Още: Как да почистите тава за печене от мазнина и загоряла храна

Още: Лесен, по-лесен, най-лесен начин за премахване на петна от бели дрехи

2.    Стрептококи – също широко разпространени бактерии, обитаващи в изобилие тоалетната чиния поради свойството си да се задържат устойчиво върху вътрешната й повърхност. Това обстоятелство, при всекидневна употреба на нередовно почиствана тоалетна чиния, крие риск от появата на инфекции на: дихателните пътища (включително пневмония), кожата и други.

3.    Стафилококи – често са част от бактериалната флора, което се дължи на: първо, пословичната им устойчивост да се задържат дълго време (60 – 70 дни) върху гладки повърхности, особено в среда с постоянно повишена влажност, и второ, прекалено бързото им размножаване.

Могат да се разпространят и по предмети, постоянно използвани в ежедневието: ключове, дистанционни, телефони, автомобили, дръжки, детски играчи и други подобни атрибути. Най-често причиняват инфекции на кожата, при което върху нея се образуват абсцеси, фурункули, були, ечемик – според инфектираното място.

4.    Шигелата също е срещана по тоалетната чиния бактерия, конкурираща се с горните три вида бактерии по разпространение и способността си лесно да инфектира различни области от тялото – предимно кожата и органите в коремната област.

Още: Как най-лесно да отстраним лошата миризма от пералнята

Още: Какви грешки се допускат при почистването на ламинат?

Кои предмети у дома са пълни с бактерии?

Освен кожни инфекции, може да причини и: диария, силни и болезнени коремни спазми и болки, придружени понякога с кръвотечение и обезводняване. Именно чрез редовното почистване на тоалетната чиния с дезинфекциращи препарати се намалява съществено скоростта на размножаване на шигелата и съответно се понижава риска от възникването на опасни инфекции. 

Освен редовното почистване с препарати, още едно условие за поддържане на добра хигиена в тоалетното помещение е водата в тоалетната да се пуска при затворен капак. Това е повече от желателно, тъй като е доказано, че фекалната материя, в комбинация със завихрянето на водата при нейното пускане в тоалетната чиния, води до образуване на аерозолни съединения, които могат да се пренесат по въздушен път до всяка повърхност в помещението, и така да създадат потенциален риск от заразяване.

И накрая да ви предложим някои домашни ароматизатори, които са подходящи за премахването на неприятната миризма в тоалетното помещение: ментово масло, лавандула, евкалипт, портокал, лимон, мандарина и други.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес