Използвате ли сода за почистване? Това е добра, екологична идея, която е известна от години. Има обаче няколко неща, които не трябва да се почистват с нея. Проверете дали не допускате тези грешки.
Още: Ето как да премахнете варовика от душа бързо и лесно
Още: Как бързо да почистим съдомиялна?
Содата за хляб е добре познато и доказано средство за екологично почистване. Ако искате да ограничите силните почистващи препарати, посегнете към содата. Има обаче едно голямо "НО". Проверете първо за какво не трябва да я използвате.
Содата не е за всичко
На първо място, имайте предвид, че пастата от сода бикарбонат леко ще захаби повърхностите. Ако не искаме този ефект, не бива да я използваме. Трябва да се имат предвид и някои метали - те могат да се обезцветят, като реагират химически със сода. Трябва също така да запомните, че содата, в комбинация с кисела субстанция (често използвана, например оцет или лимонов сок), ще започне да образува газове, така че е по-добре да не ги комбинирате в затворени, завинтени съдове - това може да причини мини-експлозия.
Невероятните ползи от содата бикарбонат, улесняващи бита ви
Още: Как да почистите тава за печене от мазнина и загоряла храна
Още: Лесен, по-лесен, най-лесен начин за премахване на петна от бели дрехи
Какви повърхности и предмети не трябва да се почистват със сода за хляб?
- алуминият се окислява след продължителен контакт със сода за хляб и може да се обезцвети. Това означава, че не трябва да използвате сода за хляб за интензивно почистване на алуминиеви повърхности. Ако бързо измиете например тиган с такова покритие и го изплакнете с вода, нищо няма да се случи, но продължителното накисване или търкане може да доведе до влошаване на алуминия.
- сребърните антики не трябва да се почистват със сода за хляб. Някои хора предлагат потъмнялото сребро да се почиства със сода за хляб и алуминиево фолио, но това може да доведе до изтриване на повърхността и разрушаване на антиката. Още повече, че содата не трябва да се използва, ако върху среброто има декорации, особено тюркоазени или перлени. По-добре ги занесете при специалист.
- позлатени прибори за хранене - повечето елементи на прибори за хранене, ако са позлатени, с месинг или сплав от злато с други метали, би било проблем да се почистват със сода. Ако имат скъпоценни елементи, също не използвайте сода. Златото е мек метал и силно абразивната почистваща паста може да го надраска.
- мраморът също не трябва да се почиства със сода за хляб. В този случай е по-добре да използвате почистващи препарати, подходящи за този камък.