Тенджери, тигани, легени, изработени от мед, не само издържат изпитанието на времето, но със сигурност заслужават най-високото признание, преминавайки от класа на ежедневните прибори към категорията на елитните съдове за професионалисти.
Медта превъзхожда по своята топлопроводимост всички други метали, от които традиционно се правят кухненските съдове. По този показател той е десет пъти пред неръждаемата стомана и два пъти пред алуминия.
Медният съд почти мигновено се нагрява и охлажда по целия си обем - и съдържанието му се държи по подобен начин. Незаменимо качество при работа с деликатни ястия: сосове, сиропи, кремове.
- Те са издръжливи. При правилна грижа медният продукт перфектно служи дори не десетилетия, а векове.
- Красиви. Възхитителен ретро стил и форми и линии - всичко изглежда страхотно в мед. А мекотата и гъвкавостта на материала ви позволява да създавате продукти с интересна форма с нетривиален дизайн.
Въпреки това тази аристократична посуда се нуждае от грижи, подходящи за високия й статус. Медта лесно се окислява във въздуха, покрива се с филм и губи първоначалния си блясък. Освен това лесно реагира с киселините в храната, което може да повреди вида и вкуса на ястието. Следователно почти всички медни съдове имат вътрешно покритие от неръждаема стомана или калай. Купичките за конфитюр могат да бъдат изключение - захарният сироп блокира преминаването на медни йони в готовия продукт, така че можете спокойно да готвите тези сладки десерти в купа от чиста мед.
5 успешни начина за почистване на пластмасови съдове
Начини за грижа за вътрешното покритие на медни съдове
Основни правила за грижа за тези покрития:
- необходимо е да се избягва използването на твърди абразиви: кърпи и прахове;
- струва си да използвате меки почистващи препарати или сапун;
- не загрявайте празни съдове на котлона;
- не изливайте вряща вода върху суха повърхност на тиган, леген или тиган.
Грижа за медните съдове
Медта изисква щателна грижа. По време на работа и съхранение медната повърхност е покрита с тънък слой от оксид. Това, от една страна, го предпазва от разрушаване, но от друга страна, цветът става по-тъмен и матов. В процеса на готвене по съдовете се образуват и тъмни петна. Ако медта е във влажна среда, върху нея се появява характерно синьо-зеленикаво покритие - патина. Патината не само разваля външния вид на съдовете, но също така може да влезе в нежелани химични реакции с вещества, намиращи се в продуктите - особено киселини.
Супер трик за почистване на загорели съдове
Как да почистите медта у дома? Как да запазим красивия вид, блясък и функционалност на медните съдове?
На първо място е необходимо да изберете правилните методи за почистване и полиране.
Безопасни методи за почистване на медни съдове:
- Потопете съдовете в гореща вода със сапун или мек почистващ препарат, разтрийте с гъба или кърпа.
- Ако трябва ефективно да почистите стар или много мръсен меден предмет, сварете го малко във вода с добавка на оцет и няколко супени лъжици готварска сол.
- Ако няма достатъчно голям съд за кипене, натъркайте медната повърхност с резен лимон и сол и след това отстранете разтвора с мека кърпа.
- Понякога можете да намерите препоръки да използвате доматено пюре или кетчуп по същия начин. Те също така съдържат много киселина, освен това придават на медта красив червеникав оттенък.