Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои предмети у дома са пълни с бактерии?

24 февруари 2023, 12:25 часа

За мнозина ще е изненадващо, че развъдник на болестотворни субстанции върху предметите от бита, не е най-вече тоалетната чиния. В всъщност, тя се оказва най-слабо замърсена, бидейки обект на често почистване. При това положение е повече от желателно да сте наясно, кои са обектите и местата във вашето домакинство, които подценявате като развъдник на патогени.

Да започнем с кърпата, която ежедневно използвате, за да подсушите ръцете си. Ако миете старателно ръцете си, то може да подменяте хавлината, примерно, 2 пъти седмично, но, за съжаление, повечето хора нямат необходимото търпение и навика за това. Така, изтривайки недомитите си ръце, вие създавате идеална хранителна среда за бързо размножение на бактериите в хавлината. Аналогично е положението с хавлиените, използвани след душ – отново е желателно да ги подменяте поне след всяко второ къпане.

7-те най-мръсни места в кухнята и как да ги почистваме

Също толкова значим приносител на бактерии се оказва държателя ви за четка за зъби – всеки трети такъв се оказва замърсен със салмонела или/и ешерихия коли. Затова, подменяйте често държателя (или чашата, която сте използвали като такава), а също така, често си купувайте нова четка, която попарвайте предварително с вряла вода.

Да минем към кухнята, където гъбата за миене на съдове, за много кратко време на използването й, става свърталище на милионни бактерии от различен произход, като особено опасни са колоидни бактерии. Да се мие с почистващи препарати е безсмислено – просто трябва да се подменя с нова след 2 – 3 дни употреба.

Аналогично, замърсяването на дъските за рязане на хранителни продукти също се подценява, като домокинята се задоволява с просто изплакване със следващо изтриване. В същност, за ефективното изчистване на бактериите е необходимо тяхното старателно измиване с почистващ препарат или поставяне в съдомиялна машина.

4 вечно мръсни места в дома ви, които винаги забравяте да почистите

Да продължим нататък: в днешно време, един от предметите, с които хората между 8 и 70 години боравят най-вече (особено между 8 и 55 години) е GSM-а. Това предопределя загнездването по повърхностите му на най-разнообразни бактерии – статистически е установено, че около 17% от използваните GSM-и са сериозно замърсени с мазнини от фекален произход. А този проблем е лесно решим, ако 1 – 2 пъти дневно, телефонът  – цялостно – (а не само екранният му протектор) –.се почиства с тампон (памуче), напоен с етилов спирт или друг дезинфектиращ препарат.

Също така трябва да внимавате, когато пипате дръжките на количките или/и кошниците, които използвате при пазаруване в големите вериги. Почти всички тези помощни пособия са заразени с бактерията ешерихия коли. Затова е желателно да изтривате дръжките с дезинфекционен тампон /парцалче/. Мийте също така старателно и найлоновите торбички пликове, които вече сте употребявали.

При всички случаи не прекалявайте с употребата на твърде агресивни химически препарати, защото, при недоброто им отмиване, те могат да попаднат в организма с произтичащите от това негативни за здравето ви последици.
Накрая запомнете, че с отдалечаването от дома си, вероятността да се заразите нараства бързо.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес