Мухълът в хола е вреден за здравето на човек и за самата къщата. Ако сте открили заразяване с мухъл, важно е да откриете и премахнете причината. Това ще предотврати повторното образуване. Когато премахвате мухъл, работете само със защитно облекло на чист въздух с отворени прозорци и затворени врати.
Преди да премахнете тапета, ламперията или силиконова фугираща смес от засегнатите места, напръскайте ги със средство против мухъл. Чрез овлажняване предотвратявате разпространението на спори на мухъл във въздуха. В случай на силно заразяване с мухъл, препоръчваме да отлепите засегнатата мазилка. След това обработете добре повърхността с препарат за отстраняване на плесен. След нанасяне стената трябва да изсъхне напълно. Уверете се, че причината за заразата е елиминирана. Сега можете отново да измажете стената или да сложите тапети.
Забележка: Винаги можете да премахнете по-голямо заразяване с мухъл, например в мазето или в хола на къщата, с помощта на специализирана фирма. Експертите ще ви помогнат да идентифицирате ясно причините и да вземете подходящи мерки за отстраняване. Независимо дали заразата е голяма или малка, само пълното елиминиране на причините и правилното изпълнение на отстраняването на мухъла ще го премахне трайно.
Ако имате мухъл у дома, използвайте тези евтини и добре познати средства!
Причини за поява на мухъл
Честа причина за мухъл в къщата е неправилната вентилация и отопление. Мухълът се развива при висока влажност и влажни, студени стени на къщата. Повредата на водопроводните тръби и конструктивните дефекти също насърчават растежа на мухъл. Дефектен покрив или пукнатини в зидарията могат да бъдат също толкова отговорни за мухъл, както спукването на тръбата или надигащата се влага в мазето. За да може влагата да излезе от подовете и стените, винаги спазвайте правилното време за изсъхване на строителните материали по време на строителните работи. Ако къщата не е правилно изолирана, между различните компоненти и зони могат да се образуват топлинни мостове. В резултат на това могат да се образуват влага и конденз, които от своя страна насърчават мухъл.
Признаци на заразяване с мухъл
Първите признаци на мухъл често са мирис и петна по стени, фуги, мебели, килими или други предмети. В допълнение към черната плесен, която често се появява в къщата, има и бели, зелени, жълти и червени плесени.
Различни видове растеж на мухъл
Черна плесен
Този тип се появява, когато има проблеми с влагата в целия дом. Често се образуват черни точки и след това области, които могат да бъдат от сухи до лигави, поради много различни видове мухъл. Черната плесен е сериозна опасност за здравето.
Как да се справим с конденза и мухъла у дома?
Бяла плесен
Бяла плесен може да се появи в неотопляеми, хладни и влажни помещения като мазето. Не винаги е лесно да се види, особено на бял фон. Тогава се появяват и други признаци: миризмата, както и честата поява на въшки и сребърни рибки са индикации за възможно заразяване с мухъл. Бялата плесен се счита за рисков фактор за различни заболявания. Засегнатите често се оплакват от симптоми като сух въздух в помещението. Това може да доведе до грешни диагнози и контрапродуктивно овлажняване на помещението.
Зелена плесен
Зелената плесен се появява в дома върху храната, почвата за саксии и във влажни помещения и фуги. Гъбичките често образуват пухкава покривка. Например зелената плесен може да причини алергии и астма, но се счита за по-малко здравословна от другите видове мухъл.
Жълта плесен
Жълтата плесен е доста рядка в тази страна. Това обаче може да се случи преди всичко при липса на хигиена. Предпочита влажни ъгли, тапицерия или памучни тъкани. Подобно на черната плесен, жълтата плесен е особено вредна за здравето на хората и животните.
Червена плесен
Червена плесен може да се образува върху субстрати, съдържащи целулоза, като хартиени тапети. Предпочита влажна среда като банята. Червената плесен е по-малко вредна за здравето от черната или жълтата плесен, но може да причини астма.