На пазара има толкова много почистващи препарати, но в крайна сметка всички формули попадат в една от четирите отделни категории - детергенти, обезмаслители, абразиви и киселини. Всеки вид върши определена работа, което означава, че е изключително важно да се уверите, че използвате правилния препарат за съответната задача.
Още: Ето как да премахнете варовика от душа бързо и лесно
Още: Как бързо да почистим съдомиялна?
Детергент
Детергентът е синтетичен дериват, който попада в категорията на водоразтворимите препарати. Този вариант е в състояние да задържа замърсяванията в суспензия и след това да ги извежда на повърхността. Това са изключително гъвкави почистващи препарати и се предлагат в много различни форми (от гел и прах до течност), но почти всеки един от тях изисква вода, за да работи. Праховете за пране също са детергенти.
КАК И КОЛКО ЧЕСТО ТРЯБВА ДА ЧИСТИТЕ МИВКАТА В КУХНЯТА
Още: Как да почистите тава за печене от мазнина и загоряла храна
Още: Лесен, по-лесен, най-лесен начин за премахване на петна от бели дрехи
Обезмаслители
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ето защо почистването на микровълновата е задължително
Още: Как се почиства керамичен плот, така че да светне до блясък?
Обезмаслителите премахват мазнини, масла и протеини и се използват предимно в кухнята. Колкото по-мазна е дадена повърхност, от толкова по-високо алкално почистващо средство се нуждаете. Препаратите за фурни, например, са силно алкални, тъй като трябва да изчистят загорели карбонизирани бъркотии, които са се натрупвали с времето. От другия край на спектъра са леките обезмаслители, които най-често се използват за тигани или керамични котлони.
Абразиви
За да премахнете голямо количество мръсотия на по-малка площ се нуждаете от абразив. Тези видове почистващи препарати се предлагат както на прах, така и в течна форма. Абразивите имат няколко основи - минерални (като калцит, силициев диоксид и други), с активни вещества (като сол, сода за хляб и прахообразен боракс) и с по-специални материали (като стоманена вата, мед и метал). Те са идеални за всякакви повърхности, като например абразивите с активни вещества ще ви свършат супер работа за мивките, тоалетната чиния и плотовете в кухнята.
Още: Как най-лесно да отстраним лошата миризма от пералнята
Още: Какви грешки се допускат при почистването на ламинат?
Киселини
Киселината е почистващ разтвор с рН около 6 или по-ниско. Те варират от много леки до много силни. Когато се използват в почистващи продукти, киселините помагат за разграждането на трудни петна като вино, ръжда, плесен или минерални отлагания.