Макар да е все още студено, пролетта е тук и ни очаква все по-слънчево време. А хубавото време означава хубава напитка в хубава компания, подплатена с още по-хубава скара. След кулинарното пиршество обаче уредът, на който сте изпекли кюфтетата и кебапчетата, се нуждае от щателно почистване, за да удължите живота му, както и да се предпазите от възможни инциденти – пожарите от скари с наслоена мазнина са реалност, която е често срещна. Важно е да знаете как се почиства скара бързо и лесно, без много усилия, за да не прекарате края на пикника или събирането в градината ви в търкане на уреда.
Нещо повече – може да го увредите, ако не знаете как се почиства скара или дори да застрашите здравето и живота си, ако забравите да го изключите от щепсела по време на почистването. Тези лесни стъпки ще ви помогнат да върнете блясъка на скарата си, без да е от значение какво сте приготвяли на нея.
Как се почиства скара до блясък – лесно и бързо
Съветите, които сме подбрали за вас, са не само за лесно и бързо, но и за икономично почистване на скарата – все пак не искате да давате маса пари за препарати, нали?
Важно е обаче да го правите след всяко използване и да не пропускате с оправданието, че нямате време, уморени сте или просто ви мързи. Много по-лесно е да изчистите уреда като нов, ако мазнината и остатъците от храна са пресни, отколкото ако чакате до следващия път. Почистването и действията ви зависят и от вида на скарата. У нас са най-използвани скарите на ток и тези на дървени въглища.
Най-лесният и ефективен начин за почистване на скара
- Ако сте приготвили вкусната храна на скара на дървени въглища не забравяйте да изчеткате тухлите и пепелта, след като изстине, за да предотвратите натрупването, което блокира вентилационните отвори на скарата или причинява проблеми със запалването. Правете го след всяко използване на скарата, за да ви служи дълго.
- Докато скарата е гореща, изстържете всички остатъци от храна от решетките с помощта на метална стъргалка. Това няма да ви коства много усилия, когато току-що сте приключили с храната, но ако оставите дейността за „по-късно“, което обикновено означава за следващия уикенд или месец, то ще са ви нужни повече търпение, здрави ръце и търкане. Така че просто не отлагайте. Отнема минути.
- Когато почистите решетката на скарата, намажете я с рапично масло. То е известно, че действа по два начина – предпазва от ръжда и едновременно с това помага да не залепва месото ви върху скарата. Чудесно, нали?
Четири начина за почистване на скарата от овъглени отлагания
- Използвайте подходяща четка, за да ви е лесно – трябва да е телена, за да стърже добре, без да е нужен особен натиск, както и да достига до всички ъгли. Дългата дръжка на четката е за предпочитане. Удобна е за работа. Подсигурете си поне няколко различни четки, ако имате скара, за да ви е лесно и удобно почистването.
- Не използвайте химикали. Те са вредни, когато имат досег с храната. Колата, представете си, чисти идеално. Изпробвайте я. Добрата стара сода за хляб също се оказва средство за почистване на всичко – от зъбите ви, през фугите в банята до скарата. Прави се на каша с малко топла вода с оцет и се превръща в идеалния безвреден и екологичен препарат за скарата ви независимо дали е на въглища, или на ток.
А как се почиства скара или грил на газ? Следвайте този съвет на експертите: Запалете го, затворите аспиратора и го оставите да достигне пълна температура. Изчакайте половин час, за да изгори всяка полепнала храна или мазнина. След това потопете телената четка в кофа с топла сапунена вода и изтъркайте. Готово. Лесно, нали?