Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Денят на Европа - белязан от провокация на тема "Царска България"

09 май 2018, 06:20 часа • 6030 прочитания

България ще отбележи датата 9 май, на която Европа чества своя празник на единството и мира на Стария континент, а Русия отбелязва края на 1418-дневната епопея, наречена Велика Отечествена война, зад която се крие море от лишения и страдания, мъка от пораженията и радост от големите победи през Втората световна война.

Още: Събор на 12-те апостоли

Още: Почитаме великите апостоли Петър и Павел

Денят на Европа отбелязва датата, когато френският външен министър Робер Шуман прочита историческата декларация за обединение в Европа. На 9 май 1950 година, 5 години след края на Втората световна война, той призовава за съюзяване на френските и западногерманските ресурси и промишленост за производство на въглища и стомана, за да се избегнат бъдещи военни конфликти. "Декларацията на Шуман" е в основата на Европейската общност за въглища и стомана, предшественик на днешния ЕС.

Робер Шуман предлага да се създаде наднационална европейска институция, която да отговаря за управлението на отрасъла. Страните, към които апелира, доскоро са участвали в унищожителен военен конфликт помежду си. В този ден се поставя началото на обединение на държавите в Европа и поддържането на мирни отношения на Стария континент. Това предложение остава в историята като "Декларацията на Шуман" и се счита за основополагащо на днешна Обединена Европа, за началото на поетия път към общност на споделени ценности и общи интереси.

През 1985 година ръководителите на страните от Европейския съюз на заседание в Милано решават 9 май да бъде честван като Ден на Европа. От тогава до днес 9 май символизира стремежа към единство, мир и просперитет в Европа. В България е обявен с Постановление № 54 на Министерския съвет от 29 март 2005 г. за отбелязване на 9 май – Деня на Европа.

Още: Пренасяне мощите на свети безсребреници и чудотворци Кир и Йоан

Още: Св. преподобни Сампсон Странноприемец

Честванията ще се състоят предимно в София, организирани са многобройни мероприятия, заради които СДВР предприема извънредни мерки за охрана на обществения ред и организация на движението. От полицията и столичната община призоваха жителите и гостите на града да избягват шофирането в централната градска част и да използват алтернативни маршрути.

Денят на Европа започва още в 9:30 часа сутринта от сградата на президентството с тържествена церемония, по време на която ще бъде издигнато знамето на Европейския съюз в присъствието на президента Румен Радев, парламентаристи и представители на изпълнителната власт, информира БГНЕС.

През целия ден са планувани редица събития, а кулминацията ще бъде в 21:30 часа с най-голямото досега светлинно и звуково 3D мапинг шоу в София. Тогава на фасадата на сградата на Министерския съвет ще се прожектира кратък филм под надслов "Днешният ден", посветен на Европейската година на културното наследство 2018. С него ще се отбележи също първото Българско председателство на Съвета на ЕС. Филмът ще бъде показан 4 пъти, за да могат всички желаещи да се насладят на този единствен по рода си спектакъл.

В София също ще бъде отбелязан и Деня на победата във Великата отечествена война. Пред паметника на Съветската армия в Княжеската градина и пред паметника-костница на съветските воини в квартал "Лозенец" извънредният и пълномощен посланик на Руската федерация в България, аташето по въпросите на отбрана на Руската федерация в България, служителите на посолството и на апарата на военния аташе ще положат венци и цветя пред паметниците на съветските воини в София.

Още: Еньовден е

Още: Празник на Владимирската чудотворна икона на Божията Майка

Преди това, в 9:00 часа пред Паметника на незнайния воин ще има военен ритуал по издигане на националния флаг и на флага на Европа и поднасяне на венци и цветя. От там ще започне и шествието на участниците в "Безсмъртен полк – България", което ще се отправи към Паметника на Съветската армия. Участниците в шествието на "Безсмъртният полк – България" ще носят снимки на свои близки, загинали във Втората световна война и в организираната антифашистка съпротива. Подготвени са и 30 табла с имената на 13 000 жертви.

Скандално обаче на шествието не са позволени други символи освен одобрените от организаторите - знамето на Червената армия, червената петолъчка, знамената на Русия и България, както и точно определен тип малки табла със снимки на загинали във Втората световна война, като по непотвърдена информация ще бъде носен портрет на диктатора Йосиф Сталин, който в началото на Втората световна война търси съюз с Хитлер, а СССР и Нацистка Германия подписват пакта Молотов - Рибентроп за ненападение. Към този пакт е приложен допълнителен протокол за определяне границите на областите от взаимен интерес в Източна Европа в случай на "териториално и политическо преразпределение". На шествието няма да се допускат символи на Българската армия от Втората световна война, защото били фашистки. А шествие ще има в близо 40 града. Сред посочените като организатори личи и Съюзът на българските журналисти (СБЖ).

Иначе председател на фондация "Безсмъртният полк" е Павел Иванов, който е лидер на Съюза на комунистите в България. Неговата съпруга Петя Паликрушева е лидер на "Че Гевара" и е редактор в българската секция на "Нюзфронт" (news-front.info), който е един от сайтовете, разпространяващи фалшиви новини в България, според Европейската служба за външна дейност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес