През последните години все повече нови модели автомобили с автоматична кутия се предлагат без добре познатия лост. Вместо това, те получават селектор за смяна на предавките във форма на джойстик или на електронни бутони. Защо се стигна до това, отговарят експертите от автомобилната индустрия.
Още: Половин година след като Русия пусна в продажба електрическата си "Лада" само 1 човек я е купил
Още: Китайски автомобили, както и BMW и VW, са частично забранени в Европа
По-рано производителите на автомобили работеха с два основни типа лост за автоматична скоростна кутия. Американските марки обичаха да монтират устройството под волана, освобождавайки място между водача и пътника за още едно място на първия ред. Недостатъкът на това разположение е, че винаги е имало риск от захващане на селектора на скоростната кутия по време на шофиране.
В Европа и Япония лостът традиционно се поставя между предните седалки, без значение дали става въпрос са автоматична скоростна кутия или за механична. Този принцип на организиране на интериора е по-евтин от американския.
Управлението на автоматична скоростна кутия с лост означава затруднения с кабел, които вероятно ще се появят в бъдеще (близко или далечно). Той може да се счупи, разтегне или окисли, предупреждават експерти.
Още: Можете ли да спестите пари, като изключите климатика и другите системи в колата си?
Още: Най-важните аксесоари за мотористи
Затова и съвременните автомобили са заменили традиционните лостове с електронни селектори за автоматична скоростна кутия под формата на бутони или джойстици. Този тип се счита за по-надежден, тъй като селекторите на скоростната кутия нямат механични части. Те са по-компактни и по-добре защитени от случайно превключване на предавките.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Камери за средна скорост: Къде, кога и какви глоби ни грозят
Още: 10 акта за превишена скорост от София до Бургас: Възможно ли е?