За много собственици на автомобили външният вид на автомобила е нещо като „визитна картичка“. Въпреки това, когато става дума за използване през зимата, някои стилни автомобилни аксесоари трябва да бъдат заменени с по-практични варианти. Например, някои опитни шофьори свалят луксозни алуминиеви (лети) джанти, като това си има логично обяснение.
Още: Безполезно и дори опасно – режим N съсипва автоматичната скоростна кутия
Още: Toyota отново е най-големият производител на автомобили в света
Шофьорски грешки, които пречат на двигателя да загрее в студа
Зимата е период, който създава определени трудности при управлението на автомобила. Някои шофьори предпочитат временно да спрат да използват колата си, оставяйки я в гараж или паркинг до настъпването на пролетта. Други се подготвят активно за студено време, снегонавявания и поледици. Те заменят не само летни гуми със зимни, но и красиви алуминиеви джанти, които могат да пострадат при зимни условия.
Трябва да се отбележи, че алуминиевите джанти имат редица предимства. Те, в допълнение към красивия им външен вид, включват ниско тегло, което подобрява динамиката на автомобила и намалява разхода на гориво. Голяма е и надеждността на алуминиевите джанти - те са устойчиви на леки удари дори при минусови температури.
Още: Как да изберете правилните фарове и ЛЕД осветление за автомобила?
Още: BMW решава проблема с големите дисплеи пред шофьора
Още: Защо не трябва да оставяте колата си с обърнати колела
Въпреки всички тези предимства обаче се препоръчва да се използват щамповани през студения сезон. Причината е, че през зимата температурата може да падне доста под нулата. Не е изненадващо, че при такива тежки студове свойствата на метала, използван при производството на лети джанти, се променят значително. И при екстремни студове алуминият става много крехък.
Още: Защо болтовете на колелата трябва да се смазват
Още: Електрически гигант е на ръба на фалита
В допълнение, поради сложната конструкция и множество спици, лети джанти лесно се пълнят със сняг и се покриват с лед. Това води до дисбаланс и в резултат на това вибрации на волана. Това не само силно уморява и натоварва водача, но и намалява живота на окачването.
Също така си струва да се има предвид, че покритието на лети джанти не издържа на реагентите, които са изобилно поръсени по пътищата, особено в групата. Може да се каже, че използването на „лети" джанти през зимата е възможно, но само ако имате достатъчно пари в портфейла си и шофирате в град с добра пътна настилка и почистени пътища. В противен случай стоманените джанти си остават най-добрият вариант.
Още: При какви сигнали на таблото можете да шофирате и при какви не?
Още: Катастрофа и седалката се разпада: Прокремълски канал заклейми популярен китайски джип (ВИДЕО)
Защо колите с 4х4 са по-опасни през зимата?