Добре известно е, че модерният автомобил е изключително „интелигентен“ хардуер, който може не само да се самодиагностицира, но и да докладва на шофьора за неизправности. И човекът зад волана трябва единствено правилно да разпознае сигнала и да предприеме действия за отстраняване на проблема. Например, ако иконата на акумулатора свети постоянно на таблото, той трябва да бъде зареден. Какво обаче трябва да се направи, ако тя само мига?
Още: Безполезно и дори опасно – режим N съсипва автоматичната скоростна кутия
Още: Toyota отново е най-големият производител на автомобили в света
5 хитри начина да удължите живота на акумулатора през зимата
На таблото на автомобила, независимо дали е класически тип с „лампи“ или с модерен дисплей, има огромно разнообразие от икони, които може да бъдат разделени на три вида – червени, жълти и зелени. Последните показват активирането на една или друга опция (например фарове), докато жълтите сигнализират за неизправност, с която автомобилът може да продължи да се движи.
Още: Как да изберете правилните фарове и ЛЕД осветление за автомобила?
Още: BMW решава проблема с големите дисплеи пред шофьора
Снимка: Freepic
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Най-опасни са червените сигнали, които означава, че колата трябва са спре. Те включват „маслена кутия“ - липса на смазване на двигателя, удивителен знак – проблем със спирачките, и акумулатор (батерия). Всеки шофьор е на наясно, че когато иконата на акумулатора светне, това означава, че той е изтощен. Малцина обаче знаят, че пиктограмата може не само да свети постоянно, но и да примигва. Това не е толкова често срещано явление, но и то означава, че е време да погледнете до капака и да извикате помощ, за да издърпат колата ви до сервиза.
Още: Защо двигателят не трябва да се гаси веднага след спиране?
В стандартна, нормална ситуация, докато двигателят работи, батерията получава заряд от 14,6-14,8 V, което в крайна сметка трябва да бъде достатъчно, за да попълни енергията, изразходвана за стартиране и работа на различните системи, потребите на електричество. Някои японски автомобили от миналата разполагат с по-сложни генератори, които в името на икономията на гориво захранват батерията в различни режими. Нещо като „нощна“ и „дневна“ тарифа.
Още: При какви сигнали на таблото можете да шофирате и при какви не?
Още: Катастрофа и седалката се разпада: Прокремълски канал заклейми популярен китайски джип (ВИДЕО)
Снимка: Freepic
Ако към акумулатора тече повече ток от необходимото, тогава електролитът извира и клетките се разпадат. И единственият вариант пред шофьора е да отиде за нов акумулатор, което си е разход. Защо обаче се получава подобно „презареждане? Причините са е най-тривиални – износване и неправилна поддръжка. Първата е ясна, там нещата няма как да бъде избегнати, но по втората има какво са направи.
Още: Как да проверите двигателя преди покупка на кола?
Акумулаторът трябва да се преглежда редовно, като бъде почистван както корпуса му, така и клемите. Ако проблемът се окаже по-сериозен, трябва да се продължи с проверката и на другите елементи от електрическата система – генератор, проводници, регулатор на напрежението. С течение на времето те се износват и ако не бъдат поддържани, проблемът само се задълбочава.