Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Volkswagen е изправен пред обвинения за робски труд в Бразилия

06 юни 2022, 17:28 часа • 2403 прочитания

През 1973 г. Volkswagen придобива 140 000 хектара земя в Бразилия, където създава ферма за добитък. Според някои сведения, там е бил широко използван робският труд и навсякъде са регистрирани нарушения на човешките права, което се доказва от десетки свидетелства, цитирани от германските издания NDR, SWR и Süddeutsche Zeitung.

На 14 юни 2022 г. в съда на бразилската столица ще започне изслушване по делото на дъщерната фирма на концерна Volkswagen - VW do Brasil. Според бивш служител в компанията, охраната във фермата е била въоръжена, а тези, които се опитвали да избягат, са били завързвани и бити. Бягащ мъж е прострелян в крака, а като наказание за опита за бягство, съпругата муе изнасилена.

„Работниците е трябвало да работят 7 дни в седмицата, повече от 10 часа на ден и това е без никакво заплащане. Те са били малтретирани, като строго им било забранено да напускат фермата “, обобщава твърденията старши прокурор Рафаел Гарсия.

Според разследване от 2017 г., дело на историка от университета в Билефелд - Кристофър Копер, по поръчка на концерна Volkswagen, компанията VW do Brasil не е положила усилия да подобри положението на работниците. Твърди се, че тогавашният борд на директорите на Volkswagen Group във Волфсбург е знаел за тези инциденти.

Настоящите обвинения срещу Volkswagen обхващат периода от 1974 до 1986 г. Между 1964 и 1985 г. Бразилия беше под военна диктатура, а фермата на Volkswagen е получавала подкрепата на управляващите, които са искали на насърчат развитието на региона на Амазонка.

Трябва да се отбележи, че това не е първият път, когато Volkswagen е държан отговорен за сътрудничество с бразилската военна диктатура. Още през 2017 г. проучвания на същите издания NRD, SWR и Süddeutsche Zeitung показаха, че най-големият европейски автомобилен гигант участва активно в политически репресии и преследване на противници на военната диктатура на територията на завода в Сао Пауло.

Стигна се дотам, че през 2020 г. Volkswagen плати 36 милиона реала (около 5,5 милиона евро) като обезщетение на членове на семействата на служители, които са били измъчвани и убити по време на военната диктатура.

Преди да образуват наказателно дело, следователите са събирали доказателства в продължение на 3 години. Според старши прокурор Рафаел Гарсия, е възможно да се постигне споразумение за парично обезщетение за жертвите. В противен случай Volkswagen може да бъде подведен под наказателна отговорност.

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес