Европейският автомобилен концерн Stellantis заплаши да затвори завод във Великобритания. Съоръжението за производство на електрически превозни средства в Елесмър Порт е застрашен от спиране заради правилата за Брекзит, свързани с произхода на съответния продукт, съобщава агенция Reuters.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Според действащия правилник, от 2024 г. всички фабрично сглобени автомобили ще подлежат на данък от 10%, когато се изнасят за континенталната част на Европа, тъй като не съдържат достатъчно местно произведени компоненти (по-малко от 45%). Целта е да се стимулира икономиката на страната и да се подпомогнат фирмите, произвеждащи автомобилно оборудване.
От Stellantis вече са изпратили писмо до комисията по бизнеса в парламента на Великобритания, в което казва, че ще затвори местния си завод, ако разходите за производство на електрически превозни средства в страната „станат неконкурентоспособни и неустойчиви“. Автомобилният производител иска от правителството да сключи споразумение с ЕС за запазване на сегашните правила за страната на произход до 2027 г.
Stellantis стана първият автомобилен производител, който призова Обединеното кралство да предоговори условията на търговското споразумение за Брекзит. По-рано обаче други автомобилни компании изразиха загриженост относно настоящата ситуация в страната. Ако условията не бъдат преразгледани, местно произведените електрически превозни средства няма да могат да се конкурират по цена с европейските модели, захранвани с батерии.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
Някои марки вече обявиха прехвърлянето на производството от Великобритания в други страни. MIN, например, ще произвежда електрически автомобили в Китай.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби