Американският сенатор Марко Рубио внесе законопроект, който се противопоставя на сделката на Ford Motor за използване на технология от китайската компания за батерии CATL.
Сенаторът представи законопроект, което ще блокира данъчните облекчения за батерии за електрически превозни средства, произведени с китайска технология, заявявайки, че това ще попречи на китайските компании да се възползват от възможността да получават средства от американските данъкоплатци. Факт е, че в САЩ субсидии и данъчни облекчения получават онези компании, които използват „зелени“ технологии.
В своя защита Ford заяви, че „производството на тези батерии у дома е много по-добро от разчитането единствено на внос, както правят други автомобилни компании". В случая изцяло притежавано дъщерно дружество на Ford ще изгради, притежава и управлява този завод. Така никоя друга организация няма да получи парите на американските данъкоплатци.
Рубио обаче не се успокои и призова Комитета по чуждестранни инвестиции незабавно да преразгледа лицензионното споразумение между Ford и CATL. Според него тази сделка само ще увеличи зависимостта на САЩ от Китайската комунистическа партия в областта на батерийните технологии.
Ford възнамерява да похарчи 3,5 милиарда долара за изграждане на завод за батерии в Мичиган. Автомобилният производител твърди, че предприятието ще създаде 2500 работни места, като от 2026 година ще започне за произвежда по-евтини, по-бързо зареждащи се литиево-железни фосфатни батерии.