Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Renault Megane 1,5 dCi EDC: Клъцни-срежи (тест-драйв)

14 март 2014, 19:52 часа • 131676 прочитания

Страхотен сериал, който най-строгите критици определиха навремето като много добър. Един от любимите ми, който наживо в автомобилната индустрия следя в продължение на 15-ина години. Обикновено поредният му епизод излиза на (или след) третата година от жизнения цикъл на даден модел. Скалпелът в тези случаи се държи не от Шон Макнамара и Крисчън Трой, а от дизайн-шефовете на компаниите. В този случай операцията води Лоренс ван ден Акер, а под вещия му скалпел е преминало цялото лице на Megane, след което са добавени задължителната вече R-Link мултимедийна система, новата EDC трансмисия и нови за модела двигатели. Целта е това освежаване да задържи клиентите през следващата 1,5-2 години, докато дойде новото, четвърто поколение на Megane.

Още: Ford електрифицира една емблематична марка с представянето на новия изцяло електрически Explorer

Още: BMW уволни служители, продавали коли в Русия

След като Карлос Гон пое Алианса, дългогодишната joie de vivre (радост от живота) отстъпи място на фокусираното нарастване на продажбите. Това обаче направи фона по-сив и от пейзажа изчезнаха вдъхновяващи модели като Espace, Vel Satis, Avantimе, оригиналното Twingо. Но с новото Clio започна дизайнерското възраждане на марката, в основата на което стои Лоренс ван дер Акер. Холандецът има задачата на върне радостта от живота отново на дневен ред в Режията. И неговият план е в действие.

С огромно нетърпение очаквам поредния му голям ход, който аз очаквам да дойде с дебюта на следващото поколение Megane, но дотогава ще трябва да почакаме около година и половина. Тази дупка ще бъде запълнена от фейслифта на настоящия модел, за теста на който се приземявам в слънчева Анталия.

Още: Защо опитните шофьори носят сапун за пране в колата си?

Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно

ВИЖТЕ RENAULT MEGANE СРЕД ПРЕКРАСНИЯ ПЕЙЗАЖ НА АНТАЛИЯ

В София валеше последният сняг за годината (надявам се), а в Анталия беше 20 градуса. Летището е пълен контраст на чудовищното „Ататюрк“ в Истанбул, но само след два месеца тук ще започне да каца по един самолет на всеки 5 минути, докато в пиковия летен сезон Анталия не достигне 5 млн. човека. Предпочитам обаче точно моментът между смяната на сезоните, когато ярките слънчевите лъчи те карат да свалиш дебелите дрехи и да сложиш слънчевите очила. Разбирам блясъка в очите на родните футболни звезди, когато телевизионните камери ги снимат преди полета за зимната им подготовка в турския курорт. Моят блясък обаче предизвикват подредените под конец 20-ина Megane хечбек и комби, които ни чакат на летището. Българската група от около 15-ина човека ще сме едни от първите, които ще тестват фейслифта на Megane. Едва след нас три групи турски журналисти ще имат тази привилегия.

 

А огромнният брой турски журналисти не е случаен. Той се предопределя от два фактора. Първият е свързан с масираното присъствие на Renault по улиците на Турция (лично се уверих в Истанбул, Анталия и Бурса). Изненадва ме информацията, че Renault е най-продаваната марка на огромния турски пазар. Два дни по-късно, докато обикалям малка част от 530-те хиляди квадратни метра, върху които се разпростира завода на Oyak-Renault в Бурса, разбирам защо. Турция е 16-ят по големина автомобилен производетел в света, като през 2013 г. са произведени малко над 1,1 млн. автомобила. От тях 331 000 са с марката Renault (плюс над 274 000 двигателя и близо 280 000 трансмисии, но тези параметри заслужават специално място и внимание)! Логично е, че вторият фактор е свързан с това, че фейслифтът на Megane се произвежда в Бурса. Но не и комбито, чието производство е съсредоточено в Испания. Причината: двата завода са дали най-изгодните цени за двата модела, заради което са и били избрани.

Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване

Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки

 

Основните промени в модела са съсредоточени в предната част, която приема новата дизайнерска идентичност на марката. До момента Megane сякаш нямаше никаква връзка с Clio и Captur, поставен между двата нови модела. Гланцираните черни детайли в радиаторната решатка и контурът, започващ под единия фар, преминаващ през решетката, под логото и стигайки до другия фар, контрастират със сивита лайсна (в зависимост от оборудването) от двете страни на емблемата, осигурявайки силно открояваща се предница. За това допринасят голямото хромирано лого и новите дневни светлините, обградени със същите контрастиращи сиви детайли в краищата на въздухоотвора в бронята. Предният капак и калниците също са нови спрямо досегашния модел. Интересното е, че за пръв път 5-вратият Megane и 3-вратото Megane Coupe ще си приличат отпред. Също така интересно е, че линията на оборудване GT Line ще се предлага само за Megane Sport Tourer. Не намерих и логика във факта, че комбито ще разчита на повече двигатели. Два ще са бензиновите, докато за хечбека ще е само един. Комбито ще може да разчита и на Energy TCe 130 (освен на новия 1,2-литров мотор), докато хечбекът на познатия 1,6-литров мотор със 110 к.с. (115 при комбинация със CVT трансмисия). В България комбито ще разчита и на най-мощния дизелов двигател в категорията си. Energy dCi 130 е с работен обем 1598 куб. см и 130 к.с., като 80% от въртящия момент е наличен още при 1500 об/мин. Отчитам като притеснителна липсата на разнообразие в двигателната гама, докато при конкурентите (да вземем за пример Opel Astra например) не е така. Но заключения към този момент не бива да се правят, тъй като получаващите сериозни заплати маркетолози предполагам са поработили, за да си ги заслужат.

 

Аз залагам на класиката в жанра и на един от любимити ми двигатели: 1,5 dCi със 110 к.с. и първоначално с 6-степенна механична скоростна кутия. Тук динамика и спринт не бива да се търсят, но този мотор никога няма да спре да ме изумява с невероятната си еластичност. Карам през Анталия на 6-та предавка, оборотите са не повече от 1100, няма никакво придърпване, като дори индикаторът за смяна на предавките не ми казва да сваля надолу. Освен еластичен, той е и много тих и култивиран. С недоумение виждам показателя за среден разход на гориво: 12,8 л/100 км. Първоначалната ми изненада се неутрализира от показателя на километража: 000018 км. Нулирам средния разход и след 70 км виждам на таблото 5,6 л/100 км. Да, така съм повече от съгласен.

Не се съгласих да пробвам CVT-то, но за сметка на това с удоволствие сядам в друг автомобил, който е оборудван със същия дизелов двигател, но куплиран с новата 6-степенната Efficient Dual Clutch (EDC) 6-степепна автоматична скоростна кутия. Трансмисията е много добра и със сигурност сред най-добрите на пазара. Разбира се не бива да се прави сравнение с 8-и 9-степенните кутии, тъй като те се предлагат от премиум марките. За оптимизиране на ефикасността и разхода на гориво, инженерите на Renault са предпочели EDC трансмисия със „сух“ двоен съединител. Трансмисията разполага с два съединителя, първият за нечетните предавки (първа, трета, пета), а вторият – за четните (втора, четвърта, шеста) и задната предавка. Те са избират чрез синхронизатори като при механична предавателна кутия. Синхронизаторите, подобно на съединителите, се контролират от електронни задействащи механизми, а самите те се контролират от електронен блок.

 

Обичам автоматиците и бъдещето принадлежи на тях. Особено ако живееш в градове със задръствания, да не говоря за километричните задръствания на 5-лентов път в Истанбул. Ако попаднеш в такова, няма да ти е излишно да си оборудвал (опция) новия си Megane с интегрирания мултимедиен таблет Renault R-Link. Системата групира всички мултимедийни функции, включително навигация, радио, телефония с Bluetooth® и аудио стрийминг, и свързаност за преносими устройства на цели 26 езика. Функциите се контролират чрез 7-инчов (18 см) сензорен екран, който е лесен и интуитивен за използване. Някои функции могат лесно да се активират посредством гласови команди (налични са девет езика), докато функцията Text to Speech (TTS) автоматично вокализира текстови съобщения и RSS потоци за някои приложения, след като автомобилът потегли.

Новост на борда (само за комбито) е Visio System®. Използвайки насочена напред камера, монтирана върху вътрешното огледало за обратно виждане, Visio System®: издава звукови и визуални предупреждения, ако водачът случайно пресече линиите; автоматично, без намеса на шофьора, превключва между къси и дълги светлини, осигурявайки максимална видимост, но без да заслепява движещите се насреща водачи. В допълнение на това, камера за движение на заден ход улеснява маневрирането.

И с тези две технологии (приборното табло също е като на новите модели на Renault) се изчерпват новостите в интериора. В дизайна на задната част на автомобила също не е правено промяна, което отчитам като минус спрямо конкурентите, тъй като и тук стоп светлините можеха да бъдат пипнати, за да придадат по-голяма зрителна превлекателност на модела.

Иначе той ще привлича клиенти и с лансирането на 5-годишна заводска гаранция за Megane, но по-интересното е, че България е първата държава, която лансира тази гаранция, заради което дилърството заслужава поздравления. Трябва да се отбележи и това, че фейслифтът ще е само с малко над 500 лв. по-скъп от настоящия момент (при аналогични версии), а особено важно за клиентите е това, че всяка модификация на Megane ще има N1 версия, което в ценово изражение значи 20% OFF от цената (за корпоративни клиенти).

Технически характеристики: Renault Megane 1,5 dCi EDC

Размери

Дължина, мм: 4302

Широчина, мм: 1808

Височина, мм: 1471

Колесна база, мм: 2641

Собствено тегло, кг: 1384

Двигател

Тип: редови, 4-цилиндров, турбо

Работен обем, куб. см: 1461

Макс. мощност, к.с. при об/мин: 110 при 4000

Макс. въртящ момент, Нм при об/мин: 240 при 1750

Динамика

Макс. скорост, км/ч: 190

Ускорение 0-100 км/ч, сек: 11,9

Среден разход, л/100 км: 4,2

Вредни емисии СО2, г/км: 110

Базова цена, лв. с ДДС: 27 990 (за 6-степенна механична ск. кутия)

КОНКУРЕНТЪТ

Citroen C4 1,6 e-HDi

Размери

Дължина, мм: 4329

Широчина, мм: 1789

Височина, мм: 1523

Колесна база, мм: 2608

Собствено тегло, кг: 1275

Двигател

Тип: редови, 4-цилиндров, турбо

Работен обем, куб. см: 1560

Макс. мощност, к.с.: 115

Макс. въртящ момент, Нм: 270

Динамика

Макс. скорост, км/ч: 190

Ускорение 0-100 км/ч, сек: 12,9

Среден разход, л/100 км: 4,0

Вредни емисии СО2, г/км: 104

Базова цена, лв с ДДС: 33 153 (версия N1, ползваща данъчно облекчение)

Автор: Пламен Георгиев

Фотография: Renault, автора

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Георгиев
Пламен Георгиев Отговорен редактор
Новините днес