Дефицитът на електронни компоненти принуди ръководството на Opel да спре работата в завода в Айзенах (Германия) поне за 3 месеца. Паузата може да продължи и по-дълго, ако ситуацията с микрочиповете не се нормализира.
Проблемът с електроните компоненти започна още в началото на годината и засегна всички високо-технологични сектори на световната икономика. Производителите на автомобили постепенно изчерпаха своите складови наличности и сега изпитват сериозни затруднения. А това доведе до големи забавяния в производството на автомобили, като при някои марки - като Mercedes-Benz, например, клиентите трябва да чакат година, за да получат автомобила си.
Случващото се в Айзенах обаче е още по-сериозно, тъй като досега предприятия спираха работа за дни,седмици и максимум месец. При Opel става дума минимум за 3 месеца, като няма гаранция, че след Нова година производството ще бъде възстановена. Всички 1300 служители на завода преминават на намалено работно време, като все пак ще получават заплати за този период.
Заводът в Айзенах работи от 1990 година, когато в него започна производството на първото поколение на Opel Vectra. След това през конвейера на предприятието преминаха Astra, Corsa и Adam, а от 2019 година в него се сглобява кросоувъра Grandland X (след фейслифта той се казва само Grandland). Този модел се произвежда заедно с братчето си Peugeot 3008 и в Сошо (Франция), така че дилърите на Opel засега ще продължат да приемат поръчки, но за тях ще се чака доста.
Още преди време ръководството на предприятието поиска от корпорацията Stellantis да получи възможност за производство на още модели на Opel, но заради трансформацията на гамата на марката това така и не се случи.