Правителството на Япония се е опитало да обедини два от водещите автомобилни производителя в страната - Nissan и Honda, тъй като се е притеснявало, че местната автомобилна индустрия губи предимството си пред конкурентите, съобщава Financial Times.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Според информация, идваща от 3 различни източника, предложението към двете компании е било отправено в края на 2019 година. Тогава властите в Токио си били доста загрижени от факта, че някога могъщият автомобилен сектор в страната започва да губи своите позиции заради преминаването към автономни и електрически превозни средства.
Предложението на правителството е поставило под въпрос независимото бъдеще на Honda, която е третият по големина японски производител с 4,8 млн. автомобила на година. Другата замесена компания – Nissan, е под контрола на Renault и това също се е оказало сериозна пречка.
В крайна сметка на амбициозния план е бил сложен край, без дори да са водени преговори и той потъна в хаоса, настъпил след навлизането на автомобилната индустрия в пандемията от коронавирус. Сливането с други производители обаче е единственият възможен вариант за намаляване на разходите в криза като настоящата.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
Алиансът Peugeot PSA се слива с концерна Fiat Chrysler, като сделката беше обявена още преди избухването на пандемията. През 2019 година Ford и Volkswagen също сформираха глобален съюз, чиято основна цел е спестяване на разходи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби
В Япония все още има 8 производителя, като четири от тях - Mazda, Subaru, Suzuki и Daihatsu, са обвързани с втория по големина производител в света Toyota чрез кръстосана размяна на акции. На свой ред Nissan участва в съюз с френския Renault и по-малкия конкурент Mitsubishi Motors, докато единствено Honda засега е напълно независима.
Идеята за комбиниране на Honda и Nissan е на съветници на премиера Шинцо Абе. Те са били притеснени, че състоянието на Nissan се е влошило много след скандала с ареста на бившия изпълнителен директор на компанията Карлос Гон през 2018 година. Нещо повече – според тях Nissan е на път да се срине и да нанесе огромни поражения на японската икономика.
От Honda обаче са се обявили срещу подобна идея, като са посочили връзката на Nissan с Renault, която няма как да бъде преодоляна. Ръководството на Nissan също е било против, тъй като компанията се стреми да укрепи позициите си в алианса с французите.
Още: Какво да направите, ако снегът ви настигне на дълъг път?
Още: Най-голямата партия призова ЕС да отмени забраната на ДВГ