Лекари посочиха как се разбира, че шофьорът започва да заспива

05 септември 2023, 09:49 часа • 10151 | прочитания

Умората може да причини сериозен инцидент по време на пътуване, така че пътниците в автомобила трябва да обърнат внимание на състоянието на водача и да забележат първите признаци на сънливост. Невниманието може да им струва живота, предупреждават лекари.

Още: Какво да правим при замръзване на вратите на кола?

Още: Направиха предпазен колан, който се адаптира към теглото

Коли, велосипеди, тротинетки и пешеходци - кои са най-досадни на пътя?

Проучванията показват, че всеки втори шофьор поне веднъж в живота си е „изключвал“, докато е зад волана. Затова е много важно да може да се разпознаят още първите симптоми на заспиване, за да може водачът да бъде наясно, че спешно се нуждае от почивка.

Факт е, че вниманието на шофьора не трябва да се разсейва по никакъв начин, така че дори по време на нощни пътувания поне един от пътниците трябва да е буден и да следи състоянието на шофиращия. Тревожен знак е, ако ръцете на шофьора започнат да се плъзгат от волана, като това показва, че той е пред заспиване.

Още: Защо турбодвигателят може да се гаси веднага след края на пътуването

Още: Започнаха тестване на системата за контрол на средната скорост: Ще сработи ли мярката?

Още: Лекари посочиха защо гладният шофьор е опасен на пътя

Друг ясен признак на умора – при спиране на светофар човекът зад волана започва да нервничи и постоянно да сменя позицията си на седалката. Честите прозявки, разбира се, също показват, че шофьорът трябва да поспи известно време или поне да се ободри, преди да продължи пътуването

Още: Григор събра погледите в Монте Карло със супербегачка за 1,5 милиона (ВИДЕО)

Още: Спирачките на автомобила се оказват много опасни за здравето

Лекарите също така препоръчват да се избягват кафето и енергийните напитки. Кафето, особено разтворимото, има двукомпонентен ефект - първо ободряващ, а след това сънотворен. Енергетиците мобилизират последните резерви на човек за кратко време и след това може да настъпи рязък срив.

Лекарите смятат за най-опасен т. нар. „микросън”. В случая на човека му се струва, че просто е примигнал. Всъщност мозъкът се изключва за няколко секунди, през които автомобилът може да се окаже в канавката край пътя или в платното за насрещно движение.

Още: Може ли да се пести гориво с увеличаване на налягането в гумите

Още: Honda ще тества своята водородна технология в космоса

В Италия налагат нови ограничения на начинаещите шофьори

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес