Покупката на употребяван автомобил винаги е лотария, където печалбата не е гарантирана, особено когато става дума за техническо състояние на превозни средства с голям пробег. В крайна сметка едва ли някой знае колко скрити проблеми могат да изплуват. Експерти от индустрия съветват как да се подходи правилно при покупка на кола от пазара втора ръка.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Топ 10 на най-манипулираните с километража германски коли
Един от ключовите фактори при избора на автомобил е реалният му пробег. Опитните шофьори настояват, че е важно да се гарантира, че текущият брой километри не надвишава определени граници. За американските марки може да бъде 160 000-180 000 км, за китайските - от 70 000 до 110 000 км, за европейските и корейските - около 170 000-200 000 км, докато за японските автомобили дори 250 000 км могат да бъдат напълно приемливи.
Идеалният вариант е да закупите кола, която е произведена преди не повече от три години. Обикновено такива автомобили, които са в добро състояние, имат пробег от около 40-00-55 000 км. Разбира се, трябва да се направи уточненията, че има региони по света, в които за същия период от време 3-4 години може да е навъртял дори над 100 000 км. Същото важи за служебни коли и таксита.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
Още: Как да разберете реалната възраст на автомобил
Ако става въпрос за превозни средства от големите градове, има една особеност - много от тях прекараха дълго време в задръствания. В резултат на това, въпреки че пробегът може да не е голям, износването на двигателя е по-сериозен от това на превозни средства, изминали същото разстояние по селски пътища. В типични градски условия автомобилът може да достигне пробег от 130 000 километра за около седем години.
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби
Когато купувате такова превозно средство, трябва да бъдете внимателни и предпазливи. Преди сключването на сделка се препоръчва не само да се извърши диагностика, но и да се проучи историята на възможни аварии и поддръжка на автомобила при оторизиран дилър.
Още: Статистика сочи - електромобилът по-често се купува като втора кола
Още: Какво да направите, ако снегът ви настигне на дълъг път?
Още: Най-голямата партия призова ЕС да отмени забраната на ДВГ
При закупуване на автомобил, по-стар от 10-12 години, трябва да се обърне специално внимание на действителното му техническо състояние, а не само на пробега, който между другото може да бъде променен. Необходимо е да се извърши задълбочена диагностика и да се проучи сервизната и застрахователна история.