През последните години повечето шофьори се научиха да сменят маслото навреме и да не пестят от филтри, както и да карат автомобила си на диагностика в сервиз при появата на проблеми. Да, тези дейности струват пари, но пък предотвратяват сериозни проблеми, които излизат още по-скъпо на собственика.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Мнозина обаче пренебрегват спирачната течност, като смятат, че тя ще издържи едва ли не вечно. А това не е така – всяка течност в колата си има свой собствен експлоатационен живот, където и да се налива. В ръководството на потребителя, което върви с всеки един автомобил, се посочва, че спирачната течност трябва да се сменя веднъж на 30 000 км или на две години. Това обаче го правят малцина, докато мнозинството се опитва да спести пари и са създава главоболие.
На първо място, трябва да се знае, че спирачната течност е хигроскопична, тоест абсорбира вода. С течение на времето водата става толкова много, че в системата се появява най-обикновена пара заради прегряване, след което идва и кипене. Този процес засяга спирачния педал, който става тежък, не е възможно да се натисне и оттам колата се превръща в неуправляем снаряд на пътя.
Това би трябвало да бъде достатъчна причина за незабавна смяна на течността. Има и други - влагата в системата причинява корозия в буталата на спирачния апарат. Един ден те просто се задръстват, като пречат на целия механизъм да се движи. В този момент собственикът на колата разбира, че има проблем със спирачките, ругае реагентите на пътя и отива в сервиза. Вече там се оказва, че всичко е наред с водачите на спирачките. Но буталото и цилиндърът са покрити с ръжда и се нуждаят от ремонтен комплект, който вече е много по-скъп.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
Всичко това може лесно да бъде избегнато, ако собственикът на колата сменя спирачната течност навреме или дори по-рано от препоръчаното от производителя. Превантивно, така да се каже. В края на краищата избягването на вероятни бъдещи ремонти винаги е по-евтино, отколкото, когато се появи повреда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби